Soru:
Bu oyunsonu pozisyonu teorik bir galibiyet mi yoksa beraberlik mi?
Mark Byers
2012-05-11 04:55:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aşağıdaki taktik sorunu ChessTempo'dan geliyor ve Anatoly Karpov ile Alexey Kuzmin arasındaki bir oyundan alındı. Bu beyazın hamlesi.

Sorunun amacı, gösterilen pozisyondan beyazın en iyi hamlesini bulmaktır.

Ama sorum biraz farklı: Her iki oyuncu da mükemmel oynarsa diyagramda gösterilen konumdan, beyaz bir galibiyeti zorlayabilir mi, yoksa siyah bir beraberliği zorlayabilir mi?

  [FEN "8 / 3Q2pk / 5p1p / 5P2 / 5K1P / p3r3 / b2n2P1 / 8 w - - 0 1 "]  

Pozisyonu analiz etmek için birkaç satranç motoru kullanmayı denedim ve saatlerce çalışmaya devam ettim. Beyaz çok uygun bir değerlendirme alıyor (motora bağlı olarak yaklaşık +4 veya +5). Normalde bunun belirli bir galibiyet için yeterli olduğunu düşünürdüm. Ancak bilgisayarın en iyi çizgisine baktıktan sonra, başlangıçta bir miktar malzeme kazandıktan sonra, siyah şah piyon duvarının arkasında güvenli bir şekilde otururken, beyazın veziri daha fazla ilerleme kaydetmeden daireler çiziyor gibi görünüyor.

Sanırım pozisyon berabere ya da bilgisayar kazanan çizgiyi bulmak için yeterince ileriyi planlayamıyor. Beyazın kazanması için kolay bir yol göremiyorum, ancak uzman değilim ve bir şeyi gözden kaçırmışım olabilir.

Peki ne düşünüyorsunuz: beyazlar için teorik bir kazanç mı yoksa beraberlikle kara kaçış mı?

Bu tür şeyleri daha önce chesstempo'nun diğer taktik problemlerinde fark ettim. Bazen taktiği kazandıktan sonra önemli olsanız bile bu bir kazanç değildir. Bu onlardan biri olabilir. Analizde ne kadar derine indiniz (derinlemesine hareketler)?
Siyahın tek gerçek beraberlik şansı tüm beyaz piyonları değiş tokuş etmek ve Pg7, Şh7 / h8 ve Kf6 / h6 ile kurulum yapmaktır. Bu bir [çizilmiş kale konumudur] (http://en.wikipedia.org/wiki/Fortress_ (satranç) #Rook_and_pawn_versus_queen)
Şah kanadındaki üç beyaz piyonu da o g7 piyonunu kaybetmeden (ya da en azından ele geçirmek için ileri doğru hareket ettirerek) kurtulmaya zorlayabileceğinizi sanmıyorum.
Muhtemelen, buradaki taktik bir kazanma şansı ve kesin bir beraberlik veriyor. Alternatif olarak, kaleyi veya atı almazsanız ve başka bir hamle denerseniz, kesin bir kaybetme pozisyonundasınız.
@WesFreeman: Evet, katılıyorum. Bunu sormamın nedeni, çizim yapmanın iki yolu olduğunu düşündüğüm, ancak taktik sorunu bunlardan yalnızca birini doğru kabul ediyor. Soruna eşit derecede doğru veya (eşit derecede yanlış) çözümler olduklarını düşünüyorum. Her iki yanıt da kabul edilir veya reddedilirse, sorun devre dışı bırakılmalıdır. Eğer 1.Kxe3 bir galibiyet ise (şüpheliyim, ancak 1.Vxd2'den daha zor olduğunu kanıtlamak - beyaz için daha fazla seçenek var) o zaman sorunun etkin kalabileceğini düşünüyorum ama doğru cevabın değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca, bu tür bir sorunun burada işe yarayıp yaramadığını görmek istedim ve bunun ilginç bir pozisyon olduğunu düşünüyorum.
Kayıt için, sorudan hiç şikayetçi değildim. Şimdiye kadarki en ilginçlerinden biri! Bence bu harika bir soru formatı - ona bakmak için gerçek bir analiz gerektirecek kadar derin ve derin bir analizin bile yanlış olabileceği kadar zor. Chesstempo'da problemin / çözümün savunmasında, bence Vxd2 size en fazla malzemeyi veriyor ve siyah, savunmak ve çizim yapmak için Kb3 ile çok hassas oynamalı.
Iki yanıtlar:
#1
+10
Mark Byers
2012-05-12 12:51:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Konumun teorik bir çekiliş olduğunu düşünüyorum.

Freeman'ın cevabı oldukça iyi olsa da, o 1'i gözden kaçırdığını düşünüyorum. Vxd2 , Siyah'ın inanılmaz tepkisi nedeniyle net bir şekilde çizilmiş bir konuma götürüyor 1 ... Kb3 !!

  [FEN "8 / 3Q2pk / 5p1p / 5P2 / 5K1P / p3r3 / b2n2P1 / 8 w - - 0 1 "] 1. Vxd2 Kb3 !! 2. Vxa2 Kb2 !! 3. Vxa3 Kxg2  

Şimdi Beyaz'ın kazanması için herhangi bir yol göremiyorum. Siyah aşılmaz bir kale yarattı ve beyazın veziri hiçbir şey yapamaz.

2400'den fazla reytingli oyuncu Alexey Kuzmin oyundaki 1 ... Kb3 hamlesini kaçırdı, onun yerine 1 ... Ke5? teorik olarak kaybetme pozisyonu verir. Denediğim tüm motorlar 1 ... Rb3 ve 2 ... Rb2 dizisini de kaçırıyor ve bunun yerine kaybeden bir hamle oynuyor.

Öneriyorum Eğer Beyaz için zorunlu bir galibiyet varsa, o zaman 1.Şxe3'e bakmaya başlamalıyız. Bu hamle 1 kadar materyal kazanmaz. Vxd2 , ancak daha dinamik bir konuma götürüyor. Beyaz, siyahın a1 karesini koruyamayan yanlış renkli fili sayesinde Siyah'ın terfi etmesini engelleyebilir. Beyaz ayrıca, Siyah'ın piyon duvarını bozmaya çalışmak için g piyonunu ilerletmekle tehdit edebilir.

Ancak 1'in bilgisayar analizi. Şxd3 , Beyaz'ın maddi avantajına rağmen Siyah'ın hala beraberlik alabileceğini gösteriyor.

Uzman değilim, bu yüzden analizimde bir hata olabilir, bu yüzden lütfen beni düzeltin ' m yanlış.

Sanırım `1. ... Kb3`, ilerleme kaydetmek zor. Şxd3 de ilginç görünüyor, ancak fil a3'teki piyonu savunmak için özellikle iyi bir konumda, bu da Q'ya karşı B + N ile bile ilerleme kaydetmeyi zorlaştırıyor.
Bence Şxd3'ten sonraki tek strateji şahı bir şekilde piyonu savunmak için yürüterek vezir serbestçe bir miktar hasar verebilsin, ancak bir veya iki piyon kaybetmeden bunun mümkün olduğunu sanmıyorum.
2 gün sonra: Analizim hala `1. Şxd3` (şimdiye kadar berabere gibi görünüyor). `1. ... Kb3` doğru oynanırsa kesinlikle bir berabere.
Diyagram konumunun bir çizim olduğu sonucuna varmadan önce biraz daha analize ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar söylediği için öyle olabilir, ama en azından bir kale gibi görünmüyor: Beyazın Vd3, Şe4-d5-e6-f7 ile bariz bir planı var ve veziri g8'e götürüyor. Motorun bunu nasıl engellediğini çok merak ediyorum.
KxR, Qxd2 değil, net kazanan hamle
#2
+2
Eve Freeman
2012-05-11 07:40:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aslında, bu bana bir kazanç gibi görünüyor.

Aşağıdaki sırayı aldığınızda:

  [FEN "8 / 3Q2pk / 5p1p / 5P2 / 5K1P / p3r3 / b2n2P1 / 8 w - - 0 1"] 1 . Vxd2 Ke5 2. Vxa2 Ra5  

Bilgisayar motorlarının dikkati, kralın kraliçeye o yalnız piyonda yardımcı olmak için hareket etmesiyle ilgili tüm olasılıklar nedeniyle dağılıyor, ama gerçekten, işleri karıştırırsanız ve şah kanadında piyon ticareti yapmaya başladığınızda, Beyaz için çok daha uygun bir konum elde edeceksiniz.

Şuna bakın:

  [FEN "8 / 6pk / 5p1p / r4P2 / 5K1P / p7 / Q5P1 / 8 w - - 0 1 "] 3. g4  

Şah kanadında eylemi başlatan. Aslında, Stockfish ile, pozisyona uzunca bir süre baktıktan sonra bile bu hareket tek başına tavsiye edilmiyordu (bu, vezir kanadını piyona ve kaleye karşı savunmada kraliçeye yardımcı olmak için şahı yürütmemi istedi), ama benden sonra başardı, skor hemen 7'nin üzerine çıktı.

Her neyse, buradan bir çift taşındı ve ben "35'te mate" raporları almaya başladım, bu yüzden takas etmeye başladığınızda bunun kesinlikle kazanılacağını düşünüyorum A'daki piyonu beklerken bazı şah kanadı piyonlarını (veya kazanmayı) (veya kazanmayı).

Biraz daha analizden sonra güncelleme:

Çoğu yol şuna benzer:

  [FEN "7k / 6p1 / 8 / 5PK1 / 8/8 / Q7 / 7r b - - 0 1"] 1 ... Kh6 2. Şf4 Kf6 3. Vc4 Kd6 4. Şe5 Kh6 5. Vc8 + Şh7 6. Ve6 Şh8 7. Şd6 Kf6 8. Şe7 Şh7 9. Vxf6 gxf6 10. Şxf6 Ş6 11. Ş6 Şh5 12. f6 Şg5 13. f7 Şf4 14. Şd5 Şf3 15. Şd4 Şg3 16. Şe4 Şh3 17. f8 = V Şg3 18. Vf3 + Şh2 19. Vg4 Ş1 20. Şf3 Şh2 21. Vg2 #  

Şah kanadında bir beyaz piyonun kaldığı yerde, ve vezir kanadı piyonu halledildi. Yani, piyonu biraz daha itip takas ettiğinizde kale yok olur. Mükemmel oyun, bu 6 kişilik masa tabanına göre 20 hamlede kayıptır.

Bunun doğru olduğundan emin değilim. Alternatif bir [cevap] göndererek cevap verdim (http://chess.stackexchange.com/a/383/45). Lütfen bir hata yapıp yapmadığımı belirtin.
Bu son konum: W ile Qa8 + ve üzeri, ancak siyah ile Rh6 = ... oups, sadece veritabanını kontrol et, kayboldu
Kaybolur çünkü bK'da yer yoktur. BPg6 vs wPf4 ile bunun teorik bir çizim olduğunu unutmayın.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...