Soru:
Tek bir oyuncunun açılış seçimi, daha fazla (veya daha az) agresif bir oyunu dikte edebilir mi?
javatutorial
2012-06-05 11:54:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genellikle bir oyuncu birkaç "pozisyonda" rahat hisseder (GM değilse). Bu yüzden bazen bir oyuncunun sonucu sevdiği bir pozisyonla sonuçlanan açılışları seçmesi ve incelemeye başlaması gerektiği söylenir. Örneğin, pozisyonel oyuncuların 1 ile açılması gerektiği söylenir. d4 , 1 ile agresif oyuncular. e4 ; Sicilyalı seçen bir Siyah 1. e4 c5 , Caro-Kann vb. seçen kişiden daha agresiftir.

Tek bir oyuncunun agresif veya rakibi şaşırtmak için bir oyunun konumsal yolu?

Örneğin, "konumsal" 1'e rağmen bir Benko Gambit. d4 , iki ucu keskin bir açılıştır, ancak Siyah tarafından oynanıp oynanmayacağını seçer. 1'den sonra Beyaz 'ın seçebileceği agresif veya çok taktiksel bir açılış var mı? d4 ? Diğer örnekler: Beyaz için, Siyah bir Sicilya Savunması seçtiğinde bir oyunu stratejik konumsal yavaş bir savaşa götürmenin yolları var mı? Siyah'ın Şah Gambiti'ne karşı pozisyonel olarak oynamanın yolları var mı?

Iki yanıtlar:
#1
+8
Teofrostus
2012-06-05 15:43:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kendi sorunuzu zaten yanıtlamışsınız gibi geliyor. sonrasında 1. d4 d5 , beyaz Vezir Gambiti sunmayı seçebilir ve biraz daha taktiksel bir varyasyona gidebilir, ancak siyah muhtemelen düşecektir. Ancak, belirttiğiniz gibi, beyaz 1'i seçiyor. d4 zaten daha konumsal bir oyun stili için bir seçimdir. Fikir, 1'den sonra olmasıdır. d4 d5 , zaten kapalı bir oyunla karşı karşıyasınız ve bu genel olarak taktik yerine konumsal bir oyuna yol açacak.

Sicilya savunmasına gelince, beyaz oynamayı seçebilir d4'te bir piyon teklif etmeyerek kapalı bir Sicilya. Bu genellikle 1 taşıma sırası ile yapılır. e4 c5 2. Ac3 , f piyonunu g1 atıyla bloke etmeyerek eninde sonunda şah tarafında biraz alan kazanma niyetinde. Bu nedenle, Sicilya savunması Yarı açık hat olarak bilinir.

Siyahın Şah Gambiti'ni reddetme seçeneği vardır, ancak genellikle beyaz eninde sonunda (genellikle çok yakında) pozisyonu açacaktır. Tipik olarak, taşıma sırası 1. e4 e5 , genel olarak daha taktiksel olan açık bir oyuna götürür.

Yani, şu soruyu yanıtlamaya çalışırken: beyaz oynuyorsanız ve daha fazlasını arıyorsanız taktik oyun, o zaman muhtemelen 1 ile açmalısınız. 1 yerine e4 . d4 . Öte yandan, kapalı, konumsal bir oyun istiyorsanız, 1'i öneririm. d4 . Umarım bu yardımcı olur.

Söylediğiniz her şey doğru :) ve genel olarak "açık bir oyunu" kapatmak oldukça basittir. Örneğin: "1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Af6 4.d3", bu 2-At Savunması varyantından oyun "açık" 1.e4 e5 "ten sonra bile konumsal olma eğilimindedir ve bu seçim başlangıçta 1.e4'ü (tipik bir "agresif" başlangıç) seçen, hepsi _Beyaz_'ın elinde. Fakat bunun tam tersine, taktiksel mücadeleye kapalı bir açılışa dönüşmenin bir yolu var mı, örneğin "1.d4 d5" gibi?
Kapalı pozisyonun taktiksel bir mücadeleye dönüştüğü harika bir örnek King's Indian Defense'dir.
#2
+3
Landei
2012-06-05 13:26:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ana açılış hamleleri için bunu yapmanın bir yolu yoktur, ör. 1. e4 , 1 ile karşılanabilir. e5 veya 1. c5 ve bu konuda beyazın yapabileceği hiçbir şey yok. Bununla birlikte, rakibin tepkisinin her zamanki kadar önemli olmadığı açıklıklar vardır, örn. Colle sisteminde. Bu tür açılışlar ya çatışmayı geciktirir ya da çok "konumsaldır".

Farklı bir şey arıyorum ... :) örneğin, "1.e4 c5" de d3 ve Af3 oynayabilirim, "taktiksel olarak tehlikeli" ana Sicilya hatlarından daha konumsal bir Hint Saldırısına geçebilirim. Fakat örneğin, "1.d4 d5" te, klasik Vezir Gambiti veya Slav Savunması yerine taktik bir mücadelede Siyahı zorlamanın bir yolu var mı?


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...