Soru:
Çevrimiçi oynamak ile OTB arasındaki farklar nelerdir?
xaisoft
2012-05-25 00:36:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çevrimiçi oynamakla OTB (oyun tahtası üzerinde) oynamak arasındaki bazı farklar nelerdir? Benim gibi çevrimiçi oynamaya alışkınsanız, OTB oynamanın oyununuzda büyük bir etkisi olur mu?

Sekiz yanıtlar:
#1
+12
Daniel
2012-05-25 02:08:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorumluluk reddi: Herhangi bir satranç kulübüne üye değilim, bu yüzden OTB benim ve benim gibi diğerleri için biraz farklı bir anlama gelebilir.

Benim için bir fark, zaman kısıtlamaları - OTB oyunları benim için oldukça sıradan ve benim bir satranç saatim yok, bu yüzden oyuncular özellikle uzun bir "düşünme" sırasında birbirlerini kırabilirler ancak zor ve hızlı zaman kuralları yok. Öte yandan, internet oyunlarında bariz nedenlerden dolayı saat her zaman çalışır. Benim oyunum internette daha kötü, muhtemelen bu yüzden. Birincisi, bir internet oyunu için bir saat ayıracak vaktim yok, bu yüzden 10 dakikalık olanları seçme eğilimindeyim, bu da daha sığ bir oyunla sonuçlanıyor. Öte yandan, OTB oyunlarım çok daha derine inme eğilimindedir.

Yine de, OTB oyunlarımın internette oynanmasının nesnel bir etkisi olduğunu fark etmedim. Çevrimiçi olduğumdan beri, sıradan OTB oyunlarındaki baskı eksikliğini anlayabildim. Net etki, OTB'yi daha iyi oynadığımı hissetmemdir, bu yüzden eskisinden daha kendime güveniyorum.

#2
+8
Teofrostus
2012-06-05 16:00:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Babamla satranç OTB oynayarak büyüdüm, ancak o zamandan beri çoğunlukla çevrimiçi satranca geçtim. Bazen yerel bir satranç kulübüne gidiyorum ve orada daha fazla OTB oyunu oynuyoruz. Oynadığımda, OTB oyununda biraz daha az rahat olduğumu görüyorum, ancak zaman kısıtlamaları nedeniyle değil. Benim için, parçaların görünümüne ve hissine çevrim içi ile karşılaştırıldığında daha az alıştım. Tahtanın eğimli görünümü ve parçaların 3 boyutlu olması bile OTB oynamaya uzun bir ara verdikten sonra bazen garip oluyor.

Öte yandan, ben parçaları fiziksel olarak hareket ettirmek ve her hareketten sonra bir saate vurmak, gerçek bir fark yok. Bu noktadaki en büyük fark, zaman kontrollerinin nasıl ayarlandığıdır. Çevrimiçi olarak, taşları genellikle önceden hareket ettirebilirsiniz (daha az zaman kullanmak için rakibinizin sırası sırasında hareket edin), ancak böyle bir seçenek OTB mevcut değildir. Yapabileceğiniz en iyi şey, saatinizde "gecikme" ayarı yapmaktır.

#3
+5
Tony Ennis
2012-05-25 03:08:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çevrimiçi rakiplerinizin birçoğunun programları özellikle daha yavaş zaman kontrollerinde kullanmasını bekleyebilirsiniz.

OTB ile bunların hiçbiri yoktur. Oturun, saate vurun ve oynayın. İnsanlarla oyun hakkında konuşur, daha güçlü oyunculardan yardım alır, turnuva turları arasında hızlı oyunlar oynar ve genellikle çok eğlenirsiniz.

Çoğu çevrimiçi oyuncunun programları kullandığını söyleyemem. Bazen olur, ancak kesinlikle insanların ortaya çıkardığı yaygın bir şey değildir. Genellikle insanlar satranç oynamak ister. ICC'de yüzlerce oyun oynadım ve hile yaparken yakalanan belki 3 kişi vardı ve meşru olarak şüphelendiğim bir avuç daha fazlası vardı. Endişelenmeye değmez.
#4
+5
Robert Kaucher
2012-07-16 20:31:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yalnızca çevrimiçi derecelendirmeler ile OTB derecelendirmeleri hakkında bir yorum yapmak istedim.

OTB, USCF derecelendirmeleri ve çevrimiçi uzun süreli kontrol İnternet derecelendirmesiyle ilgili konuştuğum çoğu koç, ICC gibi ciddi satranç sunucularında reyting farkı genellikle 100 ile 130 puan arasındadır. Bunun genellikle oyuncu havuzunun daha az yetenekli olması ya da oyunların daha gayri resmi olması nedeniyle olduğu söylenir.

Kişisel olarak OTB ve bilgisayar tabanlı oyun arasında saate basmak ve hareketleri yazmak. Oyun yoğunlaştığında sık sık hamlelerimi yazmayı unutuyorum ve bu çok kötü bir alışkanlık. Ancak yaklaşık 2 maçtan sonra, adım adım geri döndüm ve her şey yolunda gitti.

Umarım Kasım ayında, yıllarca oynamadıktan sonra turnuva oyununa geri döndüğümde, geri dönebileceğim herhangi bir sorun olmadan alışkanlık haline getirin.

#5
+5
paqash
2018-07-06 17:52:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

OTB (turnuva) ile çevrimiçi oyun arasındaki hemen hemen en büyük fark olan yasadışı hareketler veya dokunma hareketi kurallarından kimsenin bahsetmediğine şaşırdım.

Açıkçası yazılım size izin vermiyor bir taşı yanlış kareye taşımak veya bir çeki görmezden gelmek gibi yasadışı bir hareket yapmak. Bir yıldırım oyunu OTB'de kural dışı bir hamle yaparsanız, oyunu tamamen kaybedebilirsiniz. Ayrıca, dokunma hareketi uygulanırsa ve bir parçaya dokunursanız, yasal olarak yapabiliyorsanız, taşımanız gereken parça budur.

#6
+2
Tobias Brook
2016-11-23 20:00:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Blitz'i çevrimiçi oynamaktan daha zor buluyorum ama gerçekte birinin otb oynama şekli, aynı oyun ve oyunu oynayan aynı kişi olduğu için çevrimiçi oynanış şekline benzer olmalıdır. Bulduğum temel farklılıklar, özellikle düzenli 'bir' pratik yapmazsam oldukça ürkütücü olabilen 3B parçalar ve tahta / çevre. Tereddüt yönünün, kişiselleştirme faktörü (rakip ve izleyiciler) nedeniyle çevrimiçi olarak uygulanan otb'yi kaybetme korkusundan kaynaklandığına inanıyorum ve sonuç olarak daha az risk alma ya da sezgime güvenme ve sonuç olarak daha kötü oynamaya eğilimliyim. çok zaman ve daha az hesapla. Bence bu gerçekten görsel olmaktan çok psikolojik bir mesele ve kişinin sezgisel becerilerine daha fazla kendine inanç ve güven gerektiriyor.

#7
+1
Meni Rosenfeld
2016-03-02 18:24:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

OTB ile çevrimiçi arasındaki en büyük fark, çevrimiçi oyunun otomatik olarak kaydedilmesi, yani ilginç olduğu ortaya çıkarsa onu analiz edip gelecek nesillere saklayabilirim.

OTB'de Genelde hamleleri yazmam, bu yüzden ilginç olursa, kaydım olmadığına pişman olurum.

Diğer farklılıklar:

  1. Doğal olarak, çevrimiçi tamamen oyunla ilgilidir, oysa OTB'nin daha sosyal bir yönü vardır.

  2. Bu aynı zamanda beni biraz daha agresif oynamaya yönlendiriyor çünkü ilginç konumlara ulaşıyorum tamamen kazanma şansını en üst düzeye çıkarmakla ilgili olarak daha fazla ağırlık alır.

  3. OTB, oyunları daha ilginç hale getirmek için handikap koymak daha kolaydır. Derecelendirilmiş handikap oyunlarına izin veren bir Satranç Sunucusu bilmiyorum. Lichess'in benzer sunumu yetersizdir. OTB, zaman oranları, eşzamanlılık ve hatta maddi oranlar yapmakta sorun yok (ancak ikincisiyle ilgilenen bir oyuncu nadiren buluyorum).

#8
+1
Umlin
2018-07-06 20:21:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Deneyimlerimden bahsetmeden önce, OTB oynayarak büyüdüğümü genç yaşta öğrendim, sonra da çevrimiçi oynamaya başladım. Sorunuza göre, henüz bir turnuvada OTB oynamadığınızı da varsayıyorum.

Uzun süreli kontrollere sahip çevrimiçi oyunlar OTB'den oldukça farklıdır. Uzun süre ekrana, aynı pozisyona bakmak, gözleri zorlamak ve konsantrasyon, rakibin sırası geldiğinde yeni bir sekme açma veya biraz müzik başlatma isteği ile düşebilir. OTB, en fazla, çok uzun süre oturmak rahatsız edici olabilir ve oyun uzun süre devam ettikten sonra sırtınızı dik tutmak zordur. Yine de, OTB konsantrasyonunu çevrimiçi tutmaktan daha kolaydır.

Hızlı ve yıldırım oyunlarında fark daha azdır. OTB'deki önemli bir şey, zeitnot'ta saate vurma hissidir, ki bu bir parçayı çevrimiçi olarak hareket ettirmekten çok daha streslidir. Sıradan oyunlar için de aynı, ancak belirtildiği gibi, varyantları ayarlamak daha kolay (4 kişilik Blitz'i deneyin, bu harika :))

Ancak ikisi arasındaki en büyük fark, fiziksel olarak daha fazla dahil olmanızdır OTB. Konfor açısından, bilgisayarınızın önünde istediğiniz gibi yerleşebilirsiniz, ancak turnuvalarda bazı yiyecek OTB'lerinden fazlasını getiremezsiniz. Üstelik parçayı fiziksel olarak OTB görüp dokunuyorsunuz; Fareyi hareket ettirmek, bir süre aynı konumda tutulduğu için daha sönük bir his verir. Turnuvalarda, isabetli saatlerin yarattığı çarpıcı sessizlik de var, ilk deneyiminizde çok etkileyici.

Tüm bu nedenlerden dolayı, çevrimiçi oynamak ile OTB arasında büyük bir fark olduğuna inanıyorum. Çevrimiçi daha kullanışlıdır. OTB'nin daha güçlü, daha benzersiz bir duygusu var. Mümkünse, kendiniz için bir OTB turnuvası yaşamayı deneyin.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...