Soru:
Televizyonda yayınlanan en prestijli satranç yarışması hangisi?
Tassisto
2012-07-09 12:50:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

En iyi satranç yarışmasını deneyimlemek istiyorum, dünyanın her yerinden en deneyimli oyuncuların katıldığı yer.

Böyle bir yarışma var mı? Yoksa bitirmesi çok uzun sürdüğü için satranç turnuvasını izlemek çok mu sıkıcı? En üstün satranç yarışmalarını hangi TV kanalı yayınlıyor?

Son olarak, bir satranç oyunu El Clásico (FC Barçelona ve Real Madrid arasında oynanan bir futbol maçı) kadar büyüleyici

İspanyol televizyon yayını 1987 Dünya Şampiyonası'nın son maçını canlı yayınladı
üç yanıtlar:
#1
+8
Robert Kaucher
2012-07-09 17:55:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

90'lardan beri İngilizce konuşulan dünyada Short-Kasparov maçlarıyla televizyonda yayınlanan satranç turnuvaları olduğunu sanmıyorum.

1970'lerden 1980'lere kadar BBC2'de Master Game adlı bir gösteri vardı. Görünüşe göre bölümlerden bazıları YouTube'a yerleştirilmiş. Bu makaleye de bakın.

Şu anda yaşadığımız on yılda televizyonda yayınlanan satranç turnuvalarındaki en büyük sorunun 3 kat olduğunu düşünüyorum:

  1. İçinde niş bir ağ dışında herhangi birini çekecek kadar para yok.
  2. Ciddi satranç kapsamı İnternete ve PlayChess.com gibi sitelere taşındı ( ChessBase), ICC ve Chess.com. Bu sitelerden video akışı, BBC veya ESPN'deki canlı yayınlardan çok daha geniş bir kitleye ulaşabilir.
  3. Modern TV için format pek iyi değil. Ortalama bir izleyici harekete geçmek ister. Bu toplumumuz için üzücü bir yorum, ancak satrancın gerçekten takdir edildiği bir çağda değil, realite TV çağında yaşıyoruz.
Tüm nedenin # 3 olduğunu söyleyeceğim. Aynı şey, televizyonda gösterilen düz havuzu öldürdü. 9 topun daha TV dostu olduğu ortaya çıktı. Canlı televizyonda satranç, sahalar arasında 5 dakika ile beyzbol izlemek gibidir. * Inane * yorumu, lol hayal edin.
#2
+8
ETD
2012-07-09 18:01:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İstek başına en iyi düzenli etkinliklerin bir listesini eklemek için güncelleme: Bunlar, düzenli olarak büyük ölçüde seçkin oyunculardan oluşan yıllık turnuvalardan bazılarıdır (örneğin, dünyadaki ilk 10'dan) .

  • Dortmund
  • London Chess Classic
  • Pearl Spring Chess Tournament (Nanjing, Çin)
  • Tal Memorial (Moskova)
  • Tata Steel Satranç Turnuvası (Wijk aan Zee, Hollanda)

Yakın zamanda var olmak için mücadele eden ancak geri dönme ihtimali olan buna benzer bazı etkinlikler arasında Linares ve Bazna Kings turnuvası. Ve Satranç Olimpiyatı iki yılda bir yapılan uluslararası bir takım yarışmasıdır (bir nevi Dünya Satranç Kupası).


Küresel olarak durumla konuşamıyorum ama benim ülke (ABD) televizyonda kesinlikle satranç programları bulunmaz. (Spor kanalı ESPN'in 1990'ların sonunda elit yıldırım satranç yayınlarını denediğini hatırlıyorum, buna Maurice Ashley'in çok coşkulu yorumları da dahil, ama deney kısa sürdü. Ve 1972 Fischer-Spassky maçında çok eskiydi, PBS bunu bir şekilde ele aldı.) En azından burada sorun basitçe satranç oynayan seyircilerin çok küçük olmasıdır. Bu nedenle, televizyonda yayınlanan satranç gerçekten de nüfusun çoğu için sıkıcı olurdu, ancak sorunun doğası gereği izlenemeyecek kadar sıkıcı olan satrançla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Yani, halihazırda satranca hiç faydası olmayan insanlar sıkıcı bulsa da, satranç hayranlarının çoğu zaman olayların canlı yayınını izlemekten zevk aldıklarını düşünüyorum. (Dolayısıyla bu bağlamda satranç seyretmek, diğer sporlardan veya eğlence türlerinden farklı değildir.)

İnternette en iyi satranç etkinliklerinin bol miktarda canlı yayını olduğu için, televizyonun ötesine bakıldığında bu durum doğrulanır . Son zamanlarda özellikle iyi uygulanmış haberler:


Belki burada bahsetmeye değer: 1976'dan 1982'ye kadar, Birleşik Krallık'ta BBC2, günün en iyi oyuncularının eleme turnuvalarında yarışacağı The Master Game adlı bir satranç şovu düzenledi ve Seslendirmeler, oyuncuların oyun sırasında meydana gelen düşünce süreçlerini vermesi için daha sonra düzenlendi. (Örneğin, burada Walter Browne ile John Nunn arasındaki bir oyunu içeren bir bölüm var. Bunların çoğu YouTube'a yüklendi.) Biri için başka bir şovun bu şekilde yapıldığını görmek isterim.

En son Botvinnik Memorial hızlı turnuvası (Anand, Kramnik, Aronian, Carlsen dahil) canlı yayınında buna benzer bir şey yapmaya çalıştı. Aslında her turun ortasında oyunları duraklattılar ve oyuncuların oyunların nasıl gittiğine dair düşüncelerini vermelerini sağladılar. Bence bu, eylemde garip bir duraklama gibi göründüğü için pek işe yaramadı, ama güzel bir fikirdi.

Tamam, bunu ESPN / BBC'de yayınlamanın ilginç olmadığını anlıyorum. Peki düzenlenen prestijli yarışmalar var mı (her 4 yılda bir futbol Dünya Kupası gibi)? Varsa hangisi?
@SirProgrammer, Ah, anladığım kadarıyla, kapsamı ne olursa olsun en prestijli satranç etkinliklerinin neler olduğunu merak ediyorsunuz? Görünüşe göre hem Robert hem de ben sorunuzun bu kısmını yanlış yorumladık. Cevabımı biraz düzenleyeceğim.
#3
  0
Thelaretus
2020-06-01 22:57:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chess.com'da çoğu büyükusta (GM etiketli) tüm gün gelişigüzel oynayarak bulunabilir; onların antrenmanını izleyebilirsiniz. Ne zaman önemli bir turnuva olursa, onu profesyonel yorumlarla orada yayınlanırken bulabilirsiniz.

Twitch ve YouTube'da da çok var; sadece “satranç” araması yapın ve keyfini çıkarın; Orada bütün gün izleyecek çok sayıda usta, analist ve öğretmen var. Şu anda en iyi oyuncular Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen (Norveç) ve ikinci Fabiano Caruana'dır (ABD). Hikaru Nakamura (ABD) aynı zamanda dünya çapında milyonlarca hayranıyla güçlü bir yarışmacıdır. Bu adamlar arasında herhangi bir şey El Clásico'dur.

Bölgenizde bir satranç kulübü bulmanızı tavsiye ederim (bugünlerde bulunması kolay), böylece olup bitenlerden, özellikle de en alakalı olanlardan haberdar olacaksınız. bölgeniz.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...