Soru:
Byrne vs Fischer (1956) neden "Yüzyılın Oyunu" olarak görülüyor?
xaisoft
2012-06-19 22:39:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

( Bu söz konusu oyun.) 13 yaşındaki Bobby Fischer tarafından oynandığı için mi? Çok daha yaşlı bir oyuncu tarafından oynansa daha farklı olur muydu? Onu "yüzyılın oyunu" olarak tanımlayan ve Tal ile Smyslov (1959) arasındaki bu oyun, 3 yıl sonra "yüzyılın oyunu" olmayı kim kaçırdı?

1972'de Fischer ile Spassky arasında oynanan maçın "yüzyılın maçı" olarak adlandırıldığını eklemek istiyorum.
Iki yanıtlar:
#1
+12
James Tomasino
2012-06-19 23:03:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Yüzyılın Oyunu", Hans Kmoch tarafından Chess Review'da bulunan bir terimdi. Kısacası biraz sansasyoneldi. Fischer kombinasyonlar için bir yetenek ve etkileyici bir fedakarlık göstermiş olsa da, oyunun gerçek önemi, önde gelen bir satranç ustasının öyküsüydü ve tarihi yükselişine başlamak üzere olan olağanüstü bir dahiydi.

Yine de, yararlıdır. David Levy'nin söylediğine dikkat edin: "Bence oyun, çekici olsa da, hiçbir şekilde bu kadar yüceltilemez. Sadece kombinasyonun yaratıldığı gerçeğiydi. Oyuna çok fazla tanıtım getiren on üç yaşında bir çocuk. Barnet Ligi'nde altmış yaşındaki iki erkek arasında oynanmış olsaydı, yayınlanmaya değer olup olmadığı şüphelidir ".

Tal ve Smyslov arasındaki oyuna gelince, yaştaki benzerlikleri tespit etmek kolaydır, ancak satranç oynamak gerçekten kıyaslanamaz.

Tam oyun ve yorum Wikipedia'da bulunabilir.

Barnet ligindeki altmış yaşındaki bir adam dışında muhtemelen bu kombinasyonu bulup uygulayamazdı. Abartı bir yana, büyük bir fedakarlıktı ve 13 yaşındaki bir oyuncu iyi bir oyuncuyu alt etti.
#2
+5
EPN
2012-06-20 17:04:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Eklemek istedim, bir USCF Ustası olan Jerry aka ChessNetwork, bu oyunun bir analizini yaptı. İzlemeye değer.

Bu oyun oynandığında, 13 yaşındaki birinin gelmiş geçmiş en iyi satranç oyunuydu. Bir ustayı güzel bir şekilde yenmenin, siyah taşları kullanan olmanın ve sadece 13 yaşında olmanın birleşimi, bu oyuna bu kadar ilgi çeken şeydi.

Donald Byrne bir anlık mesajdı. Kardeşi Robert GM idi. /kusur aramak


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...