Soru:
Bu pozisyonda beyaz için en iyi plan nedir?
MozenRath
2012-05-29 17:37:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Buraya kadar geldim ve oyunda daha fazla ne yapacağımdan emin değilim. Burada biraz manevra yapıyorum ama oldukça kafa karıştırıcı görünüyordu. Beyazın kazanmasına yardımcı olacak iyi bir plan nedir?

  [FEN "2r2kr1 / 8 / 2b1p1q1 / p2p1pP1 / 3P4 / 2N3R1 / 3QP3 / 2K2BR1 w - - 0 1"]  
Merkez piyonları açık renkli karelere sabitlendiği ve koyu kare fili olmadığı için siyah karanlık karelerde gerçekten zayıftır. İlk önce en güçlü taşımın yerini 1. Vf4 oynayarak iyileştirirdim. Gözüm karanlık kareler boyunca nüfuz edecek - hem e5 hem de d6 vezir için gerçekten güzel kareler. Siyah pasif olarak savunursa, filimi de kurtarmak için Şd2, e3 oynardım.
üç yanıtlar:
#1
+5
Andrew
2012-05-29 18:14:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beyaz, ekstra taşla bu pozisyonda oldukça rahat bir şekilde kazanıyor olmalıdır.

Nispeten basit bir plan, kaleyi h6'ya taşımak için 1.Kh3 oynamaktır. geçen g piyonunu itin. Siyah veziri hareket ettirirse, g6 çok güçlüdür.

Örneğin:

  1.Kh3 Fd7 (gevşek kaleyi savunmak için c8) 2.e3 (Vxh6! Vezir için her iki kaleyi de kazandığı için Kh6 hemen mümkün değil) Vf73.Ba6 Kc74.Vb2 (Δ Vb8 +) Fc85.Bxc8 Kxc86.aa3 + (ve sonraki hamle beyaz Pa5'i alacak)  

Başka bir plan da fili serbest bırakmak için e3 oynamaktır (böylece beyaz ekstra taşı kullanabilir), ancak bu Rh3 hemen.

Çok teşekkürler! Oyun sırasında durumu ve tahtayı nasıl analiz edeceğime dair bir bakış açısı elde edebildim
Planınız 1.Kh3 oynayarak kaleyi h6'ya hareket ettirmek ve sonra Rh6'nın Vxh6! Nedeniyle hemen mümkün olmadığını söylemekse, o zaman planınızın bir plan olmadığı veya başlamak için iyi bir fikir olmadığı açıktır. Öyle ki, Rh6 hamlesi asla sizin önerdiğiniz çizgide yapılmadı. E3 ile diğer planınız daha da kötü çünkü c3 atını g3'teki kaleden kesiyor, bu da atı çok rahatsız edici bir pimden koruyor ve siyah fili c6'dan hareket ettirdiği anda.
@OnlyYou Rh3'ün amacı sadece Rh6'yı hemen tehdit etmek değil, aynı zamanda kaleleri iyileştirmektir (sonunda Kgh1 gelecektir). Öte yandan e3, neredeyse her zaman iyi bir hamle. Satranç somut bir oyundur - iğne sadece atın zayıf olması kadar sinir bozucudur. Beyaz vezir atı savunmak için yeterlidir ve hafif kare filin kapsama ihtiyacı vardır - e3, fili geliştirmenin tek yoludur, o kadar er ya da geç oynanmalıdır *.
#2
+2
Only You
2014-03-31 07:23:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beyaz bir taş yukarıda olsa da, pozisyonda öne çıkan önemli bir faktör, beyaz şahın açık c hattında ve c8'deki siyah kalenin tam çizgisinde duran savunmasızlığı veya potansiyel açığa çıkmasıdır. Şu anda herhangi bir tehlike veya tehditle karşılaşmayan siyah şahın aksine, beyazın şahından daha güvenlidir, ayrıca merkezdeki üç siyah piyon beyaz taşların o anda içeri girmesini zorlaştırır.

Bu nedenle, bu KING SAFETY faktörünü hesaba katmak, o pozisyondaki beyaz için en iyi planın önce şahını mümkün olan en kısa sürede güvenli bir yere getirmek olduğunu takip etmeyi "gerçekten kolaylaştırır". Fazladan parçayı sayın.

Bu konuda daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız yoksa, bu paragrafı atlayın. Vezir tarafı da çok güvenli görünmüyor, b hattının da açık olduğu ve siyahın Şe7 veya Şf7 veya Şg7'den hangisi daha uygunsa oynarsa siyahın kaleleri "kolayca" devreye girebilir. Dolayısıyla, beyaz şahı e piyonunun arkasındaki orta dosyalara yerleştirmenin vezir tarafına göre daha iyi bir bahis olduğu sonucu çıkar.

Pozisyonda neler olduğunu bildiğimize göre, beyazın ilk hamlesi apaçık olur. şu olmalıdır:

1.Şd1

Ardından 2.Şe1 (rakip izin verirse).

1.Şd1'den sonra beyaz atın artık c hattı boyunca bir iğneye nasıl tabi tutulamayacağını görün; ve uygun veya gerekliyse atlamak serbesttir (a4, b5 kareleri hemen at tarafından korunur ve siyah filin beyazın kampına girme girişimini durdurur).

İkinci olarak, beyaz Şe1'i oynadıktan sonra şah siyah bir karede, bu da siyah taşların ulaşmasını veya saldırmasını çok zorlaştırıyor.

[Beyaz] şahın güvenliği artık pozisyonda büyük / hassas bir faktör olmadığından sonra, beyaz, fazladan taşını saymak için hamleler aramaya başlayacak ve bu, şu anda o beyaz fil orijinal f1 karesinde oturan ve blok Şu anda beyazın şahını korumada daha önemli bir rol oynayan e2'deki kendi piyonu ile bu ekstra taşı oyuna sokmak biraz zaman alabilir.

Beyaz şah güvenliğini bitirdikten sonra Planının bir parçası olarak, koşullara ve siyahın izin verdiği şeye bağlı olarak, beyazın siyah şahı bastırmasının 3 olası yolunu görüyorum:

Vf4-Vd6 veya Vb2- yoluyla beyaz vezire Va3-Vd6 c6, e6'ya vuruyor veya Kg1-Kh1-Rh6 kalesi ile delip geçiyor (eğer siyah Rh1'i durdurmak için Rh8 oynamıyorsa) e6 ve f6'ya vuruyor. Bu saldırı, şah güvenlik faktörünü siyah şah aleyhine çevirir ve siyah pozisyona karşı tehditleri durdurması zor olur. Siyah e6 piyonu düşerse, beyaz Kg1-Kf1 ve / veya Kg3-Kf3 ile f5 piyonuna vurursa siyah pozisyon çöker. Siyah, e6 ve f5'i tutmayı başarırsa, o zaman savunmaya / tutmaya bağlandığında, beyaz filini Ff1-Fh3 aracılığıyla oyuna getirmeyi düşünmeye başlayabilir ve hem kalelerini f5'e işaret ederek hem de feda ederek fazladan malzemenin olası bir geri dönüşünü hedefleyebilir. Siyahın şahı için yıkıcı etkileri olan Fxf5.

Eğer onları uzaklaştırmaya zorlanmazsa, beyaz, siyahınki olana kadar atını c3'te, piyonunu e2'de ve kalesini üçüncü sırada tutacaktır. konumu yokuş aşağı inmeye başlar.

Olası hatları görmek / doğrulamak için bilgisayar analizi kullanmadım. Elimde bir satranç motoru olmamasının yanı sıra bilgisayarla satırları kontrol etmeden önce kendi kendime düşünmeyi tercih ederim.
#3
  0
A. N. Other
2017-12-31 20:10:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beyaz bir taşla kazanıyor ve güçlü geçen g5 Piyonu ... Kazanan bir oyunsonunu hedeflemelisiniz ve ayrıca Siyah takaslardan kaçınırsa Siyah'ın Şahına saldırmalısınız. Bu iki planı birleştirin ve buna göre hareket edin. Ve5 / Vd6 fikri ile Vf4 diyebilirim. Siyahın tek tehdidi Piyon a4, a3, vb.'dir, ancak vezir d6'ya geldiğinde fazlasıyla iyisiniz, belki birazdan Rh1 - h6 fikrini takip ederek Siyah konumunu bir kez ve sonsuza dek eziyorsunuz. (g3 Rook c3 Atını savunuyor, bu yüzden onu olduğu yerde bırakacağım).Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...