Soru:
Vezir ve piyon için iki kaleyi takas etmek
PKG
2012-06-14 23:47:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ortak oyunlarda 2 kalenin vezir ve piyon (veya sadece vezir için) karşılığında takas edildiğini görmedim.

Bu değiş tokuş hangi koşullar altında önerilir? Neden oldukça nadirdir?

Bir cevap:
#1
+10
Daniel
2012-06-15 00:05:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Varsa, vezirini rakibin kaleleriyle takas etmesi tavsiye edilir, tersi değil. Ama hepsi pozisyona bağlı. Rakibimin veziri onun için özellikle yararlı ve benim için tehlikeliyse ve kalelerim yeterince gelişmemişse, özellikle malzemede zaten öndeysem, kalelerimi vezir ile takas etmekten çekinmem.

Ayrıca orta oyunda, rakibimin kaleleri pasifse ve şahı açığa çıkarsa, kalelerimi vezirimin kralı endişelendirmesi lehine değiştirmeyi tercih edebilirim. Bazı pozisyonlarda bir vezir ve küçük bir taş, iki kale ve bir küçük taştan daha etkili olabilir. Bu tür konumlar genellikle orta oyun sırasında, rakibin çok sayıda piyonu ve küçük taşlarının çoğu hücum kale hamlesini engellediği zaman meydana gelir. Buna karşılık vezir, özellikle iyi konumlandırılmış bir veya iki küçük taşla desteklendiğinde, büyük dürbünü ile çok iyi iş çıkarabilir.

Vezir ve piyon için iki kale - pekala, bu büyük ölçüde şeye bağlı olacaktır. piyon, ve pozisyonda. Neredeyse kesinlikle bir vezir için iki kaleyi takas ederdim ve geçer piyon, ancak söz konusu piyon, piyonlarım tarafından zaten yeterince korunan az gelişmiş bir çift piyonsa, bu fırsatı şüpheyle değerlendiririm. Muhtemelen, gerekli olduğu ortaya çıkarsa böyle bir piyonu daha sonra alabilirim.

Bununla birlikte, bunun kesin bir maddi avantaj olduğunu çoğu zaman vezirimi iki kale ile takas etmek.

Bunu pek görmemenizin olası nedenleri 1) fırsatın o kadar da yaygın olmaması ve 2) tarafın iki kaleyi almasıdır. genellikle daha güçlü hale gelir, bu yüzden rakibi bundan kaçınmak isteyecektir.

Güzel mesaj. Bana bu oyunu hatırlattı: http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1306138
@Akavall Daha önce hiç görmemiştim; gerçekten destansı! Ve açık arazide iki kalenin bir kraliçeden daha iyi olduğu konusunda çok öğretici.
Bir kalp atışında 2 kalemi bir vezire takas ettiğim bazı talihsiz oyunsonu durumları yaşadım. Kalelerin tahta etrafında manevra yapması zordu, her iki pozisyonda da bir vezir bir avuç hamle içinde matla sonuçlanırdı. Ancak normalde 2 kalenin 1 vezire karşı birçok avantajı vardır (en bariz olanı 1 vezirin kendini savunamayacağı, 2 kalenin ise birbirini savunabileceğidir).


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...