Soru:
Bir dizi hareket, bir aktarım ve bir varyasyon olabilir mi?
xaisoft
2012-05-15 00:10:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Transpozisyon ile varyasyon arasındaki farklar konusunda kafam karıştı. Biliyorum ki, transpozisyon, bir açılışla başladığınız zamandır ve bundan sonra bir dizi hareketle başka bir açıklığa yol açar ve bir varyasyon, bir açıklığın ana çizgisinden bir sapmadır. Bana gerçekten yakın görünüyorlar, bu yüzden bir dizi hareket bir aktarım ve bir varyasyon olabilir mi? Bir dizi hareketin transpozisyon mu yoksa varyasyon mu olduğunu kim belirler?

Iki yanıtlar:
#1
+10
ETD
2012-09-05 22:27:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wes'in cevabının ruhuna katılmasam da, sorunuza biraz daha güçlü bir şekilde cevap vermek istiyorum, bence bu konuyla ilgili olası herhangi bir kafa karışıklığını gidermeye yöneliktir. Sorunuz şudur:

Bir dizi hareket, bir aktarım ve bir varyasyon olabilir mi?

Cevabım şu: ne yer değiştirme ne de varyasyonlar hamle setleri olarak düşünülebilir ve bunu yapmak burada kafa karışıklığına neden olur.

Belirli satranç açılışları (örneğin Sicilya Savunması, Fransız Savunması) genellikle düşünülürken çok sayıda açılış çizgisinden (hamle dizileri) oluştuğu için, peşinde olduğunuz ayrımı yapmak amacıyla, bir açılışı çok sayıda konumlar (hareketlerle birbirine bağlanır). Size aşağıdaki şemayı gösterirsem,

Scotch Game

size hangi açılışta olduğumuzu sorarsam, bunun İskoç Oyunu olduğunu bilirsiniz konum ve oraya ulaşmak için kullandığımız kesin hareketler değil. Bunun nedeni, İskoç Oyunu'nun, ilgili hareket emirleri ne olursa olsun, kendisine ait olan konumlarla karakterize edilebilmesidir.

Benzer şekilde, bir varyasyon yalnızca belirli bir oyun olarak görülebilir. kendi özel ek isimlerini vermeye karar verdiğimiz bir açılıştaki pozisyonların alt kümesi. Bu konumların her birini,

Sicilian Najdorf Sicilian Dragon

Sicilya Savunmasının bir parçası olarak kabul ediyoruz. Daha ayrıntılı olarak, ilki Najdorf Varyasyonuna, ikincisinin Ejderha Varyasyonuna ait olduğunu söylüyoruz. Yine, bu sınıflandırmayı yapmak için hareket sıralarını belirtmemize gerek yoktu, çünkü bir varyasyon, hamle dizileri yerine bir dizi konumla karakterize edilebilir.

Belirli açılış varyasyonlarını konum kümeleri olarak düşünmenin güzel bir yanı, aktarımların varyasyonlardan nasıl farklılaştığının (ve bunlarla ilişkili olduğunun) artık daha net olmasıdır. Transpozisyon bir olaydır ; başka bir deyişle, bizi bir açıklığın / varyasyonun parçası olarak etiketlenen bir konumdan diğerinin parçası olarak etiketlenen bir konuma götüren bir hareket yapıldığında olan şeydir. Bu kadar basit. hareketlerinden sonra 1. e4 d5 İskandinav Savunması'na ait en eski konumdayız. Beyaz devam ederse 2. exd5 o zaman hala o isimle anılan başka bir konumdayız. Ama Beyaz oynarsa 2. d4 , bir aktarım gerçekleşti, çünkü bu yeni pozisyon İskandinav ailesi yerine Blackmar-Diemer Gambit ailesinin bir parçası.

Özetle, bir açılış / varyasyon bir aile olarak görülebilir. Hareketlerle birbirine bağlanan konumlar ve sonra bir aktarım, bir hareket bizi böyle bir aileden diğerine götürdüğünde gerçekleşir.

Burada ve burada yapılan noktalar birbiriyle alakasız olmadığından, piyon yapıları ve açılış transpozisyonları ile ilgili diğer sorunuza cevabıma burada bir işaretçi ekliyorum:
#2
+7
Eve Freeman
2012-05-15 01:41:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir aktarım genellikle açıklıklar ile ilgilidir. Temel olarak, her şey hamle sırası ile ilgili, bu nedenle bunun modern savunma (A40) olduğunu söyleyebilirsiniz:

  1. e4 g6 2. d4 Fg7 3. Af3  

Siyah bunu

  3 ile takip ediyorsa. ... c5  

Açıklığı etkili bir şekilde dönüştürür Sicilya satırlarından birine (B27):

  1.e4 c5 2.Af3 g6 3.d4 Fg7  

Her iki konumun da aynı olduğunu, yalnızca hareket sırasının değiştiğini unutmayın.

Bir varyasyon oyunun herhangi bir bölümünde olabilir ve gösterim genellikle bir "ne olursa" senaryosunu gösterirken, alternatif bir çizginin neden bitmiş bir oyunun ana satırından daha iyi veya daha kötü olduğunu göstermek için kullanılır. Açılışlar bağlamında varyasyonlar, ana hatta alternatif hareketlerdir. Genellikle, açılışlardaki varyasyonların ana açılış adına eklenen kendi adları vardır.

Yukarıdaki aktarımda satıra devam edersek, B27'deki varyasyon şudur: Sicilya Savunması / Hiper Hızlandırılmış Pterodaktil / Değişim Değişimi

  1.e4 c5 2.Af3 g6 3.d4 Fg7 4.dxc5 Va5 + 5.Ac3 Fxc3 + 6.bxc3 Vxc3 +  

Güncelleme : "Başlık" sorusunu açıkça yanıtlayamadığımı düşünüyorum. Evet, bir dizi hareket hem varyasyon hem de transpozisyon olabilir. Aslında, belirli bir açılış sekansı için, hareket sırasına bağlı olarak çoğu zaman pek çok isim vardır, bunlardan bazıları varyasyonlar, bazıları da transpozisyonlar olacaktır.

"Bir aktarım her zaman açıklıklar ile ilgilidir." Oyun sonu konumu A'dan oyun sonu konumu B'ye geçmek için iki hareket emri varsa - bu da bir aktarım olmaz mıydı? Transpozisyon, açılışta olsun ya da olmasın aynı hareketlerin sırasını değiştirmekle ilgilidir ...
İyi bir nokta. "Her zaman" çok güçlü bir kelimedir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...