Soru:
Bir rakibin alışılmışın dışında bir hamlesine karşı geliştirmeye nasıl devam edilmelidir?
xaisoft
2012-05-11 23:21:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Diyelim ki Ruy Lopez gibi belirli bir açılış çalıştınız ve tüm ana hatlarınız aşağıdayken, aniden rakibiniz Ruy Lopez'i çalışırken karşılaşmadığınız bazı alışılmışın dışında bir hareket yaptı, yani kendi kendinize düşünün, "Rakibimin kolunda bir şey mi var?" veya "Rakibim ne yaptığını bilmiyor". Rakibin tuzak gibi bir şeyi olduğunu düşünüyorsanız paniğe kapılıp hata yapmaya başlayabilir ve paranoyadan kendiniz mantıksız hareketler yapabilirsiniz, ancak rakibinizin ne olduğunu bilmediğini düşünüyorsanız mantıksız hareketler yapmaya başlayabilirsiniz.

Öyleyse, sanırım soru şuna indirgeniyor: Rakibinizin yaptığı bir hamlenin (özellikle de yeni başlayan bir oyuncuysanız) yerine sağlam bir hamle olduğunu nasıl anlarsınız? çok sağlam bir hareket değil mi? Ve hareketin iyi olup olmadığına karar verdikten sonra, geliştirmeye nasıl devam edeceksiniz?

Iki yanıtlar:
#1
+14
Tom Au
2012-05-12 05:31:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir açılışın ana varyasyonlarının "yerleşik" olmasının ve belirli hamlelerin nadiren oynanmasının nedenleri vardır. Bir hareket "olağandışı" ise, muhtemelen yanlış bir şeyler vardır.

O halde neden yanlış olduğunu anlayın. Belki de diğer oyuncuyu geliştirme aşamasında geri alır, bir veziri açığa çıkarır veya bir piyonu zayıflatır. Harekette neyin yanlış olduğunu anladıktan sonra, ona karşı oynamak nispeten kolaydır.

Örnek: Ruy Lopez'de siz (Beyaz) ve rakibiniz 1 oynayabilirsiniz. e4 e5. 2. Af3 Ac6. 3. Fb5 Şimdiye kadar çok iyi. Ama şimdi Siyah, bir atı art arda iki kez hareket ettiren "tuhaf" bir hamle olan 3 ... Ad4 oynuyor. N ve B'nizi çatallar, böylece e piyonu gerçekten ödül değildir. Ama şimdi 4 NxN oynuyorsunuz ve Siyah d4'te tekrar ele geçirdiğinde, iki kat piyona sahip ve bir hamlesi boşa harcıyor. Rok atabilirsiniz, 5. O-O ve geliştirme konusunda önemli bir liderliğe sahip olun.

Siyah hariç * Kuşların Savunması için Ruy / İspanyolca'da kolunda küçük bir şey var: 4 ... exd4 5. c3 ?! makul görünüyor, Siyah'ın gelişmiş piyonunda ancak 5 .... Vg5! Beyaz'ın Fb5 ve g2 piyonuna aynı anda saldırır ve 6'yı zorlar. Ff1 ve Beyaz'ın gelişimdeki kenarı gitti ve Siyah eşittir.
@user76: Beyaza, gelişimdeki avantajını sürdürmesi için (ve karşı 5 ... Vg5) 5. O-O'ya kale yapmasını söyledim. Başka bir piyonu hareket ettirmemek ve avantajını kaybetme riskini almak.
#2
+3
Henry Keiter
2014-01-03 04:39:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beklenmedik açılış varyasyonlarına karşı nasıl oynanmalı?

Kısaca: sakince . Genel olarak, ancak özellikle hazırladığınız bir açılışta, beklenmedik bir harekete karşı en iyi savunma, iki doğal sorunun cevabını bulmaktır:

  1. Bu sapmanın amacı nedir? Bir tehdit? Bir tuzak? Belki de rakibiniz kendisi için daha rahat olan ya da sizin için daha az rahat olan bir çizgiye geçmek istiyor. Durum ne olursa olsun, rakibinizin ne kazanmayı umduğunu görmeye çalışın.
  2. Bu neden yaygın bir varyasyon değil? Neden çalışmalarınızda karşılaşmadınız? Özellikle açılışta, beklenmedik bir şeyle karşılaşırsanız, bunun nedeni muhtemelen ana hatlar kadar güçlü olmamasıdır. Nedenini görmeye çalışın: belki kolayca çürütülen bir tehdit veya zaman kaybı ya da rakibinizin uzun vadeli konumunu zayıflatıyor.

Bu soruları yanıtladığınızda, inandırıcı bir tehdit belirlediyseniz, elbette bununla karşılaşmalısınız. Ancak olağandışı hareketin oluşturduğu bariz bir tehdidi belirleyemiyorsanız , en iyi yol genellikle rahatlamak ve iyi, sağlam açılış hamleleri yapmaya devam etmektir. Temel bilgilerinize güvenin: bir nedenle var olan yönergelerdir. Parçalarınızı iyi kareler halinde geliştirmeye devam edin ve beklenmedik her şeyi izleyin. Rakibinizin alışılmadık hamlesinde bir zayıflık tespit ettiyseniz, bundan olabildiğince yararlanın.

Örneğin, seçim açınız göz önüne alındığında, Ruy Lopez'in az kullanılan bir çeşidi:

  [FEN "r1b1kbnr / ppppqppp / 2n5 / 1B2p3 / 4P3 / 5N2 / PPPP1PPP / RNBQK2R"] 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 Qe7  

Burada Siyah, pek olası olmayan bir üçüncü hamle seçiyor. Herhangi bir acil tehdit oluşturmaz (1) ve Kral Piskoposunu (2) engelleyerek gelişimini engeller. Beyaz'ın şu anda bu garip seçimden doğrudan yararlanmak için yapabileceği hiçbir şey yok, bu yüzden basit, kolay geliştirmeye devam etmelidir. 4.O-O , BQ’yu özellikle hiçbir şeye bakmadan bırakır. En yaygın devamın ardından, 4 ... Ad8 5.d4 c6 6.Ba4 , Beyaz hiç özel bir şey yapmadı, ancak Siyah birliklerini organize etmek için uğraşırken gelişme aşamasında.

  [FEN "R1B1KBNR / PPPPQPP / 2N5 / 1B2P3 / 4P3 / 5N2 / PPPP1PPP / RNBQK2R"] 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 Qe7 4.OO Nd8 5.d4 c6 6.Ba4  
O tuhaf savunmayı hiç görmedim !. Ke1, Ac3, Fe3, Vd3, Kad1 diyelim ki Beyaz rutin hamleler yapmaya devam ederse, iyi görünen bir pozisyona sahip olacak ama belirgin bir planı olmayacak. Siyah ... d6, .g6, ..Fg7, .. Af6, ..0-0 gibi şeyler yapacak ve ondan iyi çıkabilir. Bir noktada Beyaz sadece güzel hamleler yapmayı bırakmalı ve belirli niyetlerle güçlü hamleler yapmaya başlamalıdır. Güçlendirmek için çok zaman harcadığı Siyahların merkezini c5 ile ve dolayısıyla Ac3'ten önce c4 ile kırmaya çalışabilir. Bunun en iyisi olduğunu bilmiyorum ama Beyaz yaratıcı düşünmeli.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...