Soru:
Fischer: 1. e4 "Teste göre en iyisi"
Tony Ennis
2012-05-13 06:04:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fischer, 1 oynadıktan sonra skor sayfalarından birine "teste göre en iyisi" yazdı. e4 .

Yine de chess.com'un oyun veritabanına baktığımda 1. d4 , while için 1'den daha büyük bir galibiyet yüzdesi verir. e4 .

Fischer yanılmış mıydı? Değilse, bunu böyle yapmak için ne değişti?

En iyisi 1.Aa3'tür. Oyunların% 60'ını kazanır. ;-)
Bir cevap:
#1
+11
Eve Freeman
2012-05-13 06:46:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chess.com'un db'sindeki ustalık seviyesindeki oyunlarda farkın sadece% 0,3 olması bir yana, Fischer'in kendi kişisel sonuçlarına atıfta bulunduğunu düşünüyorum.

Fischer's için satranç temposunda bir araştırma oyunlar durumun böyle olduğunu ortaya koyuyor: http://chesstempo.com/gamedb/player/239563

  • e4 (% 51,3 kazan)
  • d4 (% 15.4 kazan)

güncelleme : Yukarıdaki istatistikler çarpık çünkü Fischer d4'ü hiçbir zaman beyaz olarak oynamadı. Yorumlara bakınız. Yine de başlangıç ​​noktam geçerli. Bu onun tercih ettiği açılıştı. % 0,3'ün onu yanlış yaptığını düşünmüyorum.

Bu sayılar hem siyah hem de beyaz Fischer'in tüm oyunlarını içerir. Fischer neredeyse hiç 1.d4 oynamadı, bu yüzden 1.d4'ün bu kadar düşük puan almasının nedeni, bu oyunların çoğunda Fischer'ın siyah oynamasıydı.
Ah. İyi bir nokta.
Aslında, o veri tabanında 1. d4'ü beyaz olarak oynadığı tek bir oyun var ve bu bir berabere idi.
Ayrıca chesstempo veritabanına atıfta bulunarak, beyazın `1. e4` çok az bir miktar daha kazanır, ancak siyah% 3 daha sık kaybeder. Sadece bir gözlem.
@TonyEnnis Siyahın% 3 daha az kazandığı anlamına mı geliyor? Yani e4 ile d4'e göre daha fazla beraberlik var mı? Evet, bir hamle için doğru "puanlama" yüzdesi sadece kazanır değil, kazanır + (beraberlik / 2) dir. (Elbette tümü toplam oyuna göre ölçeklenmiştir.)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...