Soru:
K, P'ye karşı K, N, N sonlarının kaç olduğu durumda, daha güçlü olan taraf mat olmaya zorlayabilir?
Daniel
2012-05-31 19:38:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Örneğin, Piyon kraliçenin eşiğindeyse bu mümkün olmazdı. Ama Piyon orijinal karesinde başlasaydı her zaman mümkün müdür? Genellikle mümkün müdür? Yoksa nadiren mümkün mü? Nasıl başarılır?

Iki yanıtlar:
#1
+12
ETD
2012-06-01 19:11:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beyazın iki atın olduğu taraf olduğunu ve siyahın tek piyona sahip olduğunu varsayalım. Oyunsonu çalışması bestecisi A. A. Troitzky, şimdi "Troitzky çizgisi" olarak bilinen şeyi belirleyen bir analiz yaptı (1937 Satranç Araştırmaları Koleksiyonu 'na uzun bir ek olarak):

Troitzky line

Beyaz bir at bu karelerden birinde (veya daha geride) siyah piyonu güvenli bir şekilde abluka altına aldığı sürece, taşların diğer düzenlemesi ne olursa olsun kazanabilir . Artık piyonun Troitzky çizgisinin ötesine geçmesiyle beyazın hala kazanabildiği zamanlar da vardır, ancak bu genellikle siyah şahın konumuna bağlıdır ; yani, tahta genellikle siyah şah için bir çizim bölgesine ve siyah şah için kaybedilen bir bölgeye ayrılır. Bunu kurmak da Troitzky'nin çalışmasının bir parçasıydı.


Troitzky'nin analizinin ayrıntıları hakkında bir şeyler söylemeye çalışırken derinlemesine düşünürdüm ve ayrıca 60 sayfa kadar harcadı yaptığı şeyleri çözmek. Ancak Troitzky çizgisinin ardındaki kavramsal fikri almak o kadar da zor değil. Beyaz için en temel kazanma yaklaşımı şudur: piyonu bir atla abluka altına almak, sonra siyah şahı köşeye sıkıştırmak için şahı ve diğer atı kullanmak ve sonunda şah matı teslim etmek için abluka atını getirirken hareket etmek için piyonu serbest bırakmak.

Bunun işe yaraması için, beyazın (1) piyonun vezire çok hızlı olmaması ve (2) beyaz atın şah mat vermek için çok yavaş olmaması gibi tesadüfi bir kombinasyona ihtiyacı vardır. At en hareketli olduğu için - en fazla seyahat seçeneğine sahip olduğu için - tahtanın ortasında ("Çemberdeki bir at sönüktür" ve hepsi bu), at merkezden ne kadar uzakta başlarsa, genel olarak bir galibiyetin garanti edilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulacaktır ve bu nedenle piyonun kraliçeden daha geride olması gerekir. Bu gerçeklik, Troitzky çizgisinin iç V şeklinde oldukça açık bir şekilde yansıtılıyor.

Peki Troitzky hattındaki çok ilerlemiş kale piyonları ne olacak? Kale piyonlarında sıklıkla olduğu gibi, özel durumlara yol açarlar. Burada, beyazın bu fazladan boşluğa sahip olmasının nedeni, örneğin, Karsten Müller'in (of) ChessCafe hakkındaki bu makalenin 35.03 bölümünde işaret edildiği gibi, Stamma'nın arkadaşı yüzünden. Temel Satranç Sonları şöhret).


Tüm bunlarda bir uyarı, Troitzky serisinin 50 hamle kuralını hesaba katmamasıdır. ; tüm bu durumlarda galibiyet olsa da, bazılarının mükemmel oyuna dönüşmesi 50 hamleden daha uzun sürüyor. Az önce bahsettiğim makalede Müller, 50 hamle kuralını dikkate alan "ikinci bir Troitzky hattı" belirleme sorusunu gündeme getirdi. Ve takip eden bir makalede Helmut Conrady'nin, Nalimov tablo tabanlarını analiz etmek için Rafael Andrist 'in Wilhelm programını kullanarak bu sorunu çözdüğünü duyurdu. Bu ikinci Troitzky çizgisi

Second Troitzky line

Yani bir beyaz at bu karelerden birinde (veya daha geride) siyah piyonu güvenli bir şekilde ablukaya alırsa, beyaz her zaman altta kazanabilir. 50 hamle. Bir b- veya g-piyonu ile 50 hamlelik bir galibiyet garantisi olmasa da, Conrady'nin analizi ayrıca piyonun b6 / g6'da veya daha geride (ilk Troitzky çizgisinde olduğu gibi) bloke edilmesi durumunda olası pozisyonların% 99'undan fazlası için 50 hamlenin altında bir kazanç var .

+1 Çok detaylı, kapsamlı ve ilgi çekici! Bu oyunsonlarından bazılarını denemem gerekecek!
Oyunsonu simülatörü ile [chessvideos.tv] (http://chessvideos.tv) üzerinde pratik yapabilirsiniz: [Position # 1] (http://www.chessvideos.tv/endgame-training/two-2-knights-vs -pawn-12.php), [Konum # 2] (http://www.chessvideos.tv/endgame-training/two-knights-vs-pawn-ii-17.php)
#2
+2
Martin Rattigan
2015-06-21 21:46:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tam olarak bir cevap değil, soru ve sonraki gönderi hakkında yorumlar.

(a) Bazı durumlarda piyon kraliçenin eşiğindeyken mümkündür . "İki at v piyon sonundaki piyonun rolü" bölümünde gösterilen pozisyonlara bakın (burada başkaları da var).

(b) Troitzky çizgisinde istisnalar var kural belirtildiği gibi. "Troitzky hattı makalesinde önerilen değişiklikler" bölümüne bakın Gösterilen konumlar, başlangıç ​​karelerindeki piyonlarla ilgili sorunuza olumsuz yanıt verir.

(c) İkinci Troitzky çizgisi kuralı Ablukayı etkilemek için bazı hareketler gerekiyorsa 50 hamle kuralı dahilindeki kazanç hakkında size hiçbir şey söylemez. Örneğin. piyon c5'te aşağıdaki pozisyonda güvenli bir şekilde bloke edilebilir, ancak beyazın 50 hamle kuralına göre kazanabileceğini düşünmüyorum (bunu kontrol etmek için bir DTM50 veritabanım yok).

  K1k5 / 8/8 / 2p5 / 4N3 / 8/8 / N7 w - - 0 1  

(d) (c) 'nin ötesinde, Helmut Conrady'nin sorunu Nalimov veritabanlarını kullanarak çözdüğünü belirtti. Yapmadığını söylemiyorum, ancak o sırada Nalimov veritabanlarını kullanmak son derece zor olurdu çünkü veritabanları 50 hamle kuralını hesaba katmadı ve önerdikleri oyun her iki taraf için de yanlış olabilirdi 50 hamle kural dikkate alınır .

(e) (b) 'de belirtilen Troitzky hattının tüm istisnaları elbette "ikinci Troitzky hattı" kuralının istisnalarıdır. Şövalye dosyasında bir tanesi gösterilse de, iki dosya Kraliçe'nin tarafına taşınabilir ve bir istisna olarak kalabilir.

Martin, siteye hoşgeldin. Troitzky line konusunu başka bir yerde ele aldığınızı fark ettim, örn. [chessforums.org'da bir gönderi] (http://www.chessforums.org/general-chess-discussion/13475-two-knights-v-pawn-endgame.html). Bence o yazıda öne sürdüğünüz pozisyon ve Troitzky çizgisine bir istisna olup olmadığı konusunda, satrançta kendi başına iyi bir soru olacaktır.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...