Soru:
Satrançta bilinçaltında zamanla gelişebilir misin?
Adel
2012-05-20 05:09:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yıllar önce, bir kurşun satranç (1 dakika oyun) bağımlısıydım. Günlük ve sık sık oynadım. Sonra yaklaşık 4 yıl durdum (ve defalarca oynadım). Reytingim vasattı - Yahoo Chess'de 1400 civarı.

Son zamanlarda tekrar 3/0 oyunlarına ve yıldırım oyunlarına başladım. Genel olarak daha iyi oynadığımı fark ettim, ancak ne olduğunu tam olarak belirleyemiyorum - sadece kombinasyonları daha iyi görebileceğimi biliyorum. Bunu çok merak ediyorum çünkü yaşlandıkça zihinsel olarak biraz daha yavaş olmalıyım (30'a yaklaştım).

Whoa ... Bekle bir dakika ... Neredeyse 30 ve daha yavaş olacağını mı düşünüyorsun? 25 yaşında zirveye çıktığını söyleyen bilimsel araştırma nerede? Birkaç yıldır 30 yaşındayım ve daha iyi hale geliyorum (satrançta değil, çalıştığım diğer caddelerde).
Bununla ilgili en sevdiğim şaka, Karpov'un koçu ve yakın arkadaşı Furman'ın bir röportaj sırasında anlattığı şaka. Kendisine karşı satranç oynamakla ilgili bir rüya gördüğünü söyledi. Görüşmeci şaşkına döndü ve kimin kazandığını sordu. "Elbette kazandım!" Furman cevap verdi ve "bunu kanıtlamak" için bir pozisyon ve çok hamle kazanma kombinasyonu yazdı. Ne yazık ki, bunu duyduğum bağlamı unuttum ve söz konusu konumu ve kombinasyonu bulmayı asla başaramadım.
Yazışmalı satranç ile benzer bir deneyimim oldu. Altı yıl önce Redhotpawn'da 1400 civarında yazışmalı satranç oynadım. Sonunda tükendim, hata yapma konusunda hayal kırıklığına uğradım, vs. Bu arada yüksek lisans derecesi aldım, kariyer değişikliği yaptım, evlendim ve bir ev satın aldım. Şimdi 30 yaşındayım ve Chess.com'da tekrar oynamaya başladım ve kendime daha çok güvenerek oynadığımı hissediyorum. Taktikler uyguluyorum, pozisyonları dikkatlice analiz ediyorum ve hatalarımdan ders çıkarmaya çalışıyorum. Belki olgunlaştım ya da yüksek okul / iş stresinden öğrenmek oyunumu ve odaklanmamı geliştirdi.
Bekle, burada zaman kontrolü ciddi bir faktör değil mi? Yıllarca aradan sonra bile, mermiden yıldırıma (btw yapılacak akıllıca bir şey) geçerseniz, elbette daha iyi satranç oynayacak ve tahtada daha fazla şey göreceksiniz.
Beş yanıtlar:
#1
+9
blunders
2012-05-20 06:04:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Öncelikle, daha iyi olduğunuzu "hissettiğinizi" söylemek çok bilimsel görünmüyor, bu nedenle anlatmakta olduğunuz olayları anlamaya çalışırken bunu aklınızda bulundurun.

Ayrıca, ben Deneyimlediğiniz şeyin satranç anlayışınızın bilinçaltı gelişimi ile ilgili olduğuna inanmayın, ancak bilgiyi beyninize tıkmakla " Boşluk Etkisi" denen şey arasındaki farkı yaşıyorsunuz.

(Bu yanıt, sorularınıza yanıt veriyorsa veya eksik olduğum bir şey varsa bana bildirin.)

#2
+9
Christopher von Krogh
2012-10-18 00:03:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zamanla, aşağıdakiler yoluyla iyileşme beklediğinizi düşünüyorum:

  1. Kötü alışkanlıkları "unutmak"
  2. Satrançla ilgili olmayan ancak rakibi okumak, zaman yönetimi ve kendi kısıtlamalarınızı tanımak gibi yararlı beceriler.
  3. Yardım (dersler) satın almadan öncesine göre daha yetenekli veya istekli.

Özellikle Sorunuza göre, 1 0 bullet'in 3 0 veya 5 0'a kıyasla çok daha farklı bir oyun olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca, siteler farklı olacak ve bahsettiğiniz site (Yahoo) zamanla değişecektir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, her sitenin uygulamasının özelliklerinin optimal strateji üzerinde çarpıcı bir etkisi vardır. Örneğin, site ön işlemeye izin veriyor mu? Eğer öyleyse, saatten çıkması gereken asgari bir süre var mı? Yani, dört yıl önce 1 0 kurşunu terk etmek ve bugün 3 0'a geri dönmek çok farklı bir oyun.

Zihinsel olarak 25 mi yoksa 30 mu daha hızlı olmanız gerektiği konusunda, farkın ne olduğunu bilmiyorum farkedilebilir. Ancak bu benim uzmanlık alanım değil.

Siteye hoş geldiniz, gerçekten güzel cevap, bazı harika noktalar kazandınız!
#3
+6
Tony Ennis
2012-05-20 06:38:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yaşlanmak aşağılık anlamına gelmez. Muhtemelen 50 yaşında olduğumdan daha iyi bir bilgisayar programcısıyım. Gençliğin çılgın gücü, deneyim ve disiplinin önemli olduğu durumlarda her zaman üstün bir sonuç vermez.

'Bilinçaltı' öğrenme ve satranç konusunda ... Kısayollar olduğuna inanmıyorum.

#4
+1
CConero
2015-08-11 00:08:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sözde satranç gelişimi platolarda geliyor. Bu büyük olasılıkla oynamaya devam ettikçe satranç bilgisi biriktirdiğiniz için. Bir noktada bu bilgi, daha az deneyimli rakiplerinizin bilgisini aşmaya başlayacak ve bir sonraki platoya ulaşacaksınız. Bu muhtemelen Bobby Fischer'in gençken nasıl geliştiği sorulduğunda "daha yeni iyileşti" dediğinde başına gelenlere benziyor.

#5
  0
Luke Barker
2015-02-11 18:40:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Satranç problemlerini bu şekilde problemin üzerinde uyuyarak çözebilirsiniz. Ancak daha az mermi oynadığınız için geliştiğinizi söyleyebilirim, ki bu genel olarak satrancın çoğu yönü için iyi değildir ve büyük olasılıkla en iyi hamleyi bulmak için çalışmanız gereken ve dolayısıyla deneyimsel olarak öğrenmeniz gereken durumlar oluşturmanıza yardımcı olmadığı için zararlıdır. .Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...