Soru:
Neden birçok takım şampiyonasında sadece 4 oyun tahtası var?
Pep
2012-06-28 22:00:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bölgemdeki takım şampiyonalarında her tarafta 10 oyun tahtası var. Yönetim kurulu düzenlemeleri, taktiksel düzenlemelerden kaçınmak için Elo sıralamasını takip etmelidir (diğer takımın yıldızına karşı çok zayıf bir oyuncuyu diğer tahtalarda daha fazla güce sahip olmaya çalışmak gibi). Bence 10 kişilik bir takım, bir bütün olarak takımın gücünü temsil ediyor.

Neden birçok ulusal veya uluslararası takım turnuvasında sadece 4 oyuncu var? Daha ucuz olsalar bile, hiçbir şeyi temsil etmezler çünkü sadece birkaç güçlü oyuncuyu işe almak takımın gücünü artırır, bu yüzden sadece 4 oyunculu (Olimpiyatlar dahil) bu turnuvaların amacı nedir?

Bir cevap:
#1
+9
ETD
2012-06-29 00:39:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Somut olmak gerekirse, Olimpiyatlara odaklanacağım; Aynı fikirler daha genel olarak geçerlidir.

Bu nedenle, her takımda ne kadar çok panoya sahip olursak, maç gerçekten de ilgili popülasyonları temsil edecek. Şimdi 4 oyuncu gerçekten küçük bir örnek, ama merak ediyorum, başka bir soruyu sorabilecek birine cevabınız ne olurdu:

"Bir takım şampiyonasında neden sadece 10 masa var? Aslında hiçbir şeyi temsil etmiyor. 20 panonun takımın gerçek gücünü daha uygun bir şekilde temsil edeceğini düşünüyorum. "

Elbette aynı fikri daha da ileriye taşıyabiliriz. Prensipte, kurulların sayısı için tek sınırlayıcı faktör, katılan en küçük ülkenin nüfusu olacaktır, ancak elbette bundan çok önce işler lojistik açıdan pratik olmayacaktır.

Kendi sorunuzu sormam hakkında ne düşünürseniz düşünün. Çevrenizde, sanırım basit bir cevabın özü, söylediğim son şeyde yatıyor: farklı ülkelerin çok farklı boyutları var. Tüm ülkelerin gerçekçi bir şekilde rekabet edebileceği elit bir takım etkinliğine sahip olmak istiyorsanız, bu kadar çok panoya sahip olamazsınız. Rusya, dünyadaki tüm satranç severler kadar büyük bir nüfusa sahip oldukları için 50 tahtalı bir yarışma yapmaktan mutluluk duyacaktır. ( 2700chess 'de şu anki canlı reytinglere göre, dünyadaki en iyi 43 oyuncunun 12'si Rus.) Ancak bunu yapmak, çok daha az sayıda ülkenin, en iyi Etkinlik; diyelim ki İsrail'in Board 10'a koyması gereken oyuncu kalibresi, Rusya'nın ortaya koyacağının çok altında olacaktır.

4 kişilik takımlarda bile, yalnızca birkaç ülke Geçmişte çok madalya yapmış. Ancak örnek küçük ülke İsrail'in 2008'de gümüş madalya ve 2010'da bronz madalya aldığını unutmayın. Böyle şeyler oyunda daha fazla tahta varken mümkün olamazdı.

İsrail'den daha aşırı bir örnek Ermenistan'dır. Ermenistan'ın nüfusu 3 milyonun biraz üzerindedir, ancak 2006 ve 2008 Olimpiyatlarını kazandılar.
@Akavall: Ah, işaretçi için teşekkürler. Daha fazla pano ile çok daha az olası olan bir başka.
Asıl soru belki de görünen düşük alaka düzeyine işaret etmeye çalışıyordu. Tek bir turnuvaya çok yakın 4 kişilik bir turnuva buluyorum (yani sadece bir en iyi oyuncuya sahip bir takım muhtemelen takım seviyesinde en üst seviyede performans gösterecektir - bunu çok ucuz buluyorum).
@Pep, Sorunuzun açık olduğunu düşünüyorum ve amacınızı iyi açıkladı. Aynı zamanda, cevabımda yaptığım gibi, kendi 10 kişilik teklifinize karşı itirazınızın da yapılabileceğini düşünüyorum. Sonunda, herhangi bir sayı biraz keyfi olacaktır. (Futbol / futbol takımları neden sadece 11 oyuncudur? Bu, Dünya Kupası'ndaki tüm ülkeleri yeterince temsil ediyor mu?) Ancak cevabımın ana noktasının satrançta 4 gibi düşük bir sayı seçmekle ortaya çıktığını düşünüyorum; çok fazla kurul, daha küçük ülkelerin makul bir şekilde rekabet edemeyeceği anlamına gelir ve bu nedenle sonuçta katılım için çok az teşvik olacaktır.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...