Soru:
Kumar oynamayı kabul etmenin / reddetmenin bazı avantajları / dezavantajları nelerdir?
xaisoft
2012-05-22 19:49:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çoğu zaman kumarların reddedildiğini görüyorum, ancak kumarları kabul etmenin veya reddetmenin avantajları ya da dezavantajları nelerdir? Bunun kumarın türüne bağlı olduğunu biliyorum, ancak tüm kumarlara uygulanabilecek daha genel bir yanıt arıyorum.

Iki yanıtlar:
#1
+14
ETD
2012-05-22 20:40:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel değerlendirmelerin peşinde olduğunuz için:

Bir kumarı kabul etmek. Buradaki avantaj elbette maddi bir avantaj elde etmenizdir, bu da elinizde tutabilirseniz , oyunda uzun vadeli beklentileriniz için iyi bir şey sağlar. Ancak, bir şeyi bir hata veya gaftan ziyade yerleşik bir kumar yapan şey, malzeme teklifinin bir tür konumsal tazminat ile dengelenmesi gerektiğidir; Danimarka Gambiti 'nde olduğu gibi geliştirmede bir lider:

  [FEN ""] 1.e4 e5 2.d4 exd4 3.c3 dxc3 4. Fc4 cxb2 5.Fxb2  

Veya merkezin daha iyi kontrolü, mesela Vezir Gambiti:

  [FEN " "] 1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.e4  

Veya parçalar için sıralar açın (Danimarka Gambiti’nde iki güzel, uzun köşegeni inceleyen filler gibi).

Dolayısıyla, belirli bir kumarı kabul etmenin potansiyel dezavantajı, rakibinizin sizi cezalandırmasına neden olabilecek konumsal sorunlarla baş başa kalabilmenizdir, belki de kurban edilen materyali geri kazanarak ve sonra biraz veya daha kötüsü, şahınızla doğrudan çiftleşerek. Rakibinize vereceğiniz tazminatın alacağınız ekstra malzemeden daha ağır basıp basmadığı, duruma göre karar verilmesi gereken bir konudur.

Bir kumarı reddetmek. Burada en azından bence en büyük avantaj, rakibinize istediği pozisyonu vermemenizdir. Örneğin, Sicilya Savunması'ndaki Smith-Morra Gambiti satranç dünyasının en yüksek seviyelerinde çok nadiren oynanır, çünkü güçlü oyuncular arasındaki fikir birliği beyazın yeterince dinamik konumsal tazminat alamamasıdır. (geliştirme lideri, inisiyatif) siyahın aldığı ekstra merkezi piyon için. Ancak daha düşük seviyelerde siyahı savunmak çok daha tehlikeli olabilir. Dolayısıyla, bir süreliğine baskı altında ter atmak yerine biraz daha sessiz konumları tercih ediyorsanız, Smith-Morra'ya verilebilecek olası bir tepki beyazın c piyonunu ele geçirmek yerine d3'e basarak onu reddetmektir:

  [FEN ""] 1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.c3 dxc3 (3 ... d3 4.Bxd3) 4.Axc3  

Şimdi beyaz öngörülen türden bir gelişimi elde edemeyecek (örneğin, şu anda c3'te kalan beyaz piyon, at için tasarlanan kareyi alıp götürüyor).

Bu yaklaşımın ana dezavantajı ortada. : ücretsiz materyal yok. Ve satrançtaki hayaletlerden korkulmamalıdır. Materyal sunulursa, kesinlikle dikkatli olunmalıdır, ancak düşüncenizin sonunda herhangi bir değiş tokuşa değer olduğuna inanıyorsanız, o zaman onu almalısınız. Bazen yanılıyorsunuz ve açgözlülüğünüz için cezalandırılacaksınız, ancak oyunun herhangi bir noktasında hatalar yapılabilir, bu nedenle bu, kumar oynamaya özgü bir sorun değildir. Ayrıca, bazı kumar oynamalar makul bir şekilde reddedilemez, örn. Petroff Savunmasında Cochrane Gambit:

  [FEN ""] 1.e4 e5 2.Af3 Af6 3.Axe5 d6 4.Axf7  

Bu, bir saldırının reddedilemeyecek bir fedakarlıkla başlatılacağı ve kişinin malzemeyi kapıp sevgili yaşam için beklemekten başka çaresi olmayan pek çok orta oyunda olduğu gibi. Dolayısıyla, agresif kumarların her zaman azalmaması için söylenecek bir şey var çünkü kabul etmek karmaşık pozisyonları savunmak için iyi bir eğitim olabilir ve bu da bir oyuncu olarak genel gelişimine yardımcı olur.

Özetle. Yukarıda belirtildiği gibi, herhangi bir kumar için sunulan materyalin, hangi konumsal ödünleşmelerle ilgili olursa olsun değer olup olmadığına dair karar, duruma göre yapılması gereken bir karardır. Ama umarım burada düşünmek için yararlı bazı genel yemekler vermişimdir.

Harika açıklama için teşekkürler. Bu çok iyi düşünüldü. Danimarka Gambiti, bunu daha önce oynamadığım için çok ilginç görünüyor. Bu arada, satranç diyagramlarını nasıl yaptınız?
@xaisoft: Teşekkürler. Diyagramlar için http://www.caissa.com/chess-tools/chess-diagram-generator.php kullandım.
Not: Yukarıdaki iki yorum, sitenin tekrar oynatıcısı uygulanmadan önce bu yayında yer alan animasyonlu GIF diyagramlarıyla ilgilidir.
#2
  0
Savage47
2019-11-14 10:44:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Size gerçekte sorduğunuz soruyu yanıtlamayan pek çok akılsız tüy ve diyagramla anlamsız bir yanıt verebilirim.

Ya da size tüm zamanların en iyi oyuncusundan alıntıladığı çok basit bir cevap verebilirim ve asıl konuya gelir:

"Maddi kazanımlara konsantre olun. Rakibiniz size ne verirse versin , yapmamak için iyi bir neden görmedikçe. "

RJF

Fischer'in söylediği şeyi detaylandırmak için: Nedenini anlamadan materyali reddederseniz, oynadıkları on binlerce oyundan sonra 1200'de hala takılıp kalan oyunculardan biri olacaksınız. çünkü arkanıza yaslanıp hiçbir şey yapmıyorsunuz tüm oyun boyunca asla gelişmiyor ve nedenini asla anlamıyorsunuz. Ancak, materyali alırsanız ya doğru hesaplamanız için ödüllendirilirsiniz ya da çok daha güçlü bir oyuncudan ders alırsınız. Her iki şekilde de gelişeceksiniz.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...