Soru:
Zaman kaybetmek hiç mantıklı geliyor mu?
blunders
2012-05-24 23:38:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oyun saati, oyuncuların oyunu aşırı geciktirmesini önlemek için kullanılır (anahtar kelimeler "oyunu aşırı geciktiriyor"). Zamanlanmış bir oyunda, kişinin kendi yönetim kurulu gelişimini geciktirmesinin mantıklı olduğu zamanlar var mı ve eğer öyleyse, bunun en iyi örneği ne olabilir?

Altı yanıtlar:
#1
+8
ETD
2012-05-25 00:29:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bughouse varyantında, zaman için oyalanmanın mantıklı olduğu bir durum kesinlikle ortaya çıkabilir. Eğer ne yaparsam yapayım tahtamdaki bir sonraki hamlede şah matla karşılaşırsam, eğer partnerimin rakibinin saatinde benden daha az zamanı varsa, sıkı durmalı ve arkadaşımın tahtasında benim zamanımdan önce kazanmasını ummalıyım biterse. (Ve eğer partnerimin rakibimin o durumda benden daha fazla zamanı varsa, o zaman o da sıkı durmalı ve önce beni ya arkadaşımı ya da bayrağı kabul etmeye zorlamalı.) Ama aslında burada satranç hakkında soru sorduğunuzu fark ediyorum, bughouse değil. .

Oyun açısından nesnel mantıklı bir senaryo düşünemiyorum, bir durumdan söz ettiğinizi varsayarak ki: Bir sonraki hareketimin ne olacağını zaten biliyorum (ve kararımı daha fazla gözden geçirme niyetim yok), ancak hemen hareket etmek yerine saatimin çalışmasına izin veriyorum. Ancak bir oyuncunun zaman zaman oyalanmak için psikolojik bir nedeni olabilir.

Büyükusta ve ünlü yorumcu Sergey ile bu röportajda (Rusça videolarla birlikte) Kısa bir süre önce devam eden dünya şampiyonası maçında yönetilen Shipov, Gelfand, Kramnik ve Kasparov gibi en iyi oyuncuların halihazırda analiz ettikleri pozisyonlarda hamleler yaparken harcadıkları zamanın miktarı olarak ortaya çıkıyor. ev hazırlıkları. ("6. Kasparov bir gösteri sergiliyor" bölümüne bakın.) Shipov şunları söylüyor:

Örneğin, Gelfand, Kazan'da yaklaşık 40 dakika boyunca Grischuk'a karşı oynanan o maçın bir devamı olduğunu düşündüğünde, daha sonra hepsine daha önce baktığı anlaşıldı. [17. Adayların finalinin 6. maçında Kd1 ... bazı nüansları, incelikleri düşünüyordu. Planın kendisine baktı, ama belki bazı somut ayrıntıları açıklıyordu. Bu büyük ölçüde satranç oyuncusuna bağlıdır. Örneğin Kramnik, daha önce baktığı bir şeyi 20 dakika düşünmeyecek, 40 dakikayı boş vermeyecektir. Çabuk oynayacak. Öte yandan Kasparov bunu yapabilir. Kasparov ile bir pozisyon ona kesinlikle tanıdık gelebilir ama 20 dakika düşünür, ona bakar, çeşitli jestler yapar ve Kasparov'un yarattığı ve tahtada bir şeyler bulduğu herkese görünürdü. Gerçekte, ancak, yaratıcı sürece dayalı tek kişilik bir performanstı. (Vurgu)

Shipov, Kasparov'un temel motivasyonunu tam olarak ne düşündüğünü belirtmiyor çünkü böyle olması gerekiyordu, ancak Kasparov'un, rakiplerinin ya da seyircilerinin ne zaman hazırlık aşamasında olduğundan ve ne zaman tasfiye edeceğinden emin olmamalarını istediğini açıkça öne sürüyor. Yani bu olası bir cevap.

#2
+7
Andrew
2012-05-25 04:53:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ed Dean'in çoğu vaka hakkında mükemmel bir cevabı var (ve tartıştığım konuya bile değiniyor), ancak oyalamanın mükemmel bir fikir olduğu konusunda düşünebileceğim bir durum var:

Bu çoğunlukla yalnızca daha güçlü oyuncular (2300+) için geçerlidir, ancak bilgi iyidir ...

Bazen çok fazla zaman harcamak çok yararlıdır rakibin kafasını karıştırmak için erken bir açılış hamlesinde Rakip pozisyonu bilmediğinizi düşünürse, doğal görünümlü hareketler yapma olasılıkları daha yüksektir. Bu, özellikle doğal görünümlü hareketlerin çeşitli taktiklerde başarısız olduğu karmaşık pozisyonlarda genellikle kötü bir fikirdir.

Hareket etmeden önce uzun bir süre beklemenin ardındaki fikir, rakibi bu doğal görünümlü hamleleri yapmaya ikna etmek veya pozisyon gerçekten tam olarak analiz edildiğinde ve böyle kabul edildiğinde rakibin pozisyonunun iyi olduğunu düşünmektir. oyuncu için iyi. Temel olarak, mesele şu ki, rakip özellikle iki ucu keskin pozisyonlarda ileriye dönük keskin taktikler arayışında değil.

#3
+4
xaisoft
2012-05-25 00:27:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak, rakibinizi kızdırmak istemiyorsanız, bunu yapmak için herhangi bir neden görmüyorum.

Rakibiniz ileri düzeydeyse, özellikle zamanınızı boşa harcayacağınızı düşünüyorum, özellikle de rakibiniz psikolojik olarak bir tür hata yapması için kandırılacak.

Rakibiniz yeni başlayan bir oyuncuysa, bunun psikolojik etkileri olabilir, çünkü rakibiniz hareket etmeniz çok uzun sürdüğünüz için uzun bir kazanç kombinasyonu hesaplamış olmalıydı ve rakibiniz paniğe kapılıp gördüklerinizi aramaya başlayabilir.

Yeni başlayan bir oyuncunun oyalamasıyla ilgili olarak, bunun doğru olduğunu biliyorum, çünkü bende işe yarıyor. Rakibimin hareket etmesi biraz zaman alırsa, vezirini asmak gibi korkunç bir hata olmadığı sürece genellikle yukarıda bir şeyleri olduğunu düşünürüm.

#4
+4
magd
2017-03-13 18:03:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Korchnoi'nin tamamen kaybolduğu ve kasıtlı olarak kendini zaman sıkıntısına sürüklediği bir oyun vardı, böylece rakip pozisyonun avantajlarını oynamak yerine ondan yararlanmaya çalıştı. Bence işe yaradı ve oyunu tersine çevirdi.

Referans: http://en.chessbase.com/post/clean-tricks-and-creative-attacks

#5
+2
Ghotir
2016-02-10 01:09:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kişisel bir not olarak, bir keresinde kendimi üstün bir oyuncu olan 8 yaşında biriyle karşı karşıya buldum; Başlamadan önce onun daha iyi bir oyuncu olduğunu biliyordum ve şehir merkezindeki kulüpte diğer oyunlarından birkaçını izledim.

Kasıtlı olarak her hareketimde, apaçık bir şey olsa bile fazladan zamanın boşa gitmesine izin verdim. . Oyunda nispeten hızlı bir şekilde, kendimi küçük bir taşta buldum ... ama oyunun ortasında, onu sürdürecek zihinsel dayanıklılığa sahip olmadığı anlaşıldı: kıpır kıpır olmaya başladı ve dikkati dağılmaya başladı. Sonunda, yararlanabildiğim bir hata yaptı ve kazanmayı başardım.

Daha sonra babasıyla konuştum ve oğlunun zihinsel gücü geçene kadar oyunu ertelemesinin tek şey olduğunu söyledi. onun da kazanabileceği şekilde. Bununla birlikte, o zamandan beri temasını kaybettiğim genç adamın, daha uzun bir oyun tarzını sürdürecek kadar olgunlaştığında ÇOK daha iyi bir oyuncu olduğuna eminim.

Belki. Otizmli (ve ilaçsız DEHB'li) birçok çocuk bununla * çok * zor anlar yaşıyor. Yaşla veya olgunlukla daha iyi olabilir, ancak daha da kötüye gidebilir. Yine de makul bir taktik ve rekabetin psikolojik yönüne değiniyor.
#6
+1
Ian Bush
2017-03-14 13:01:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Takım maçlarında bazen bir anlam ifade edebilir. Gördüğüm bir vaka, beyazın kilometrelerce yukarıda ve biraz daha iyi bir pozisyondaydı, ancak kesinlikle kazanamadı. Bu noktada Siyah, takımın kendisinden bir galibiyete ihtiyaç duyup duymadığına veya bir beraberliğin yeterli olup olmadığına karar vermeden önce diğer tahtaların daha net olmasını bekleyerek karşılık verdiği bir beraberlik teklif etti. Sonunda ben de değildi (Ben Siyah'ın tarafındaydım)!Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...