Soru:
Şb1 (b8) 'i O-O-O'dan hemen sonra çalmak
PeskyGnat
2012-05-16 17:09:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu hamle ikilisini merak ediyorum.

Bunu epeyce görüyorum ve hangi koşullar altında Şb1 (b8) oynadığını anlamaya çalışıyorum. normalde tercih edilir.

Sicilya Ejderhası gibi bazı açılışlarda, Beyaz uzun süre sonra Şb1 oynayacak. Bu gibi durumlarda, oradaki rok pozisyonuna karşı oldukça gerçek tehditler vardır ( Fg7 b2'yi işaret ediyor, c dosyasını Kc8 ile aç, aktif Kara Vezir).

Ancak, bariz bir tehdit gibi görünmeyen daha sessiz konumlardan bazılarını daha çok merak ediyorum. Bazı durumlarda oyuncuların ve hatta bilgisayar programlarının hemen Şb1 (b8) oynadığını görüyorum. Bu satırlardan bazılarını analiz ettim ve Şb1 (b8) 'in oynanmasına hiçbir zaman bir sebep bulamadım.

Her zaman Kralı terk etme aklıma gelmiştim bariz bir tehdit yoksa c1 (c8) 'de.

Neden bu pozisyonların bazılarında Şb1 (b8) oynanıyor? Diğer oyuncu, Şb1 (b8) 'in oynanmasını gerektirecek ne tür tehditler bulabilir?

Iki yanıtlar:
#1
+7
Andrew
2012-05-16 19:48:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kb1(b8):

  1. Profilaksi - Kb1 oynamak için iki ana neden vardır xaisoft'un cevabı bunların bazılarına değiniyor. C1'de şah, c1-h6 çaprazındaki kontrollere çok açık. Bu, bir vezirin g5'i kontrol edebileceği ve h4'te gevşek bir taş alabileceği anlamına gelir. Veya benzer şekilde, eğer siyah ... Fh6 oynarsa, beyaz şah kontrol edilecek veya daha kötüsü, şaha bir taş tutturulabilir. Beyazın O-O-O oynadığı çoğu açılışta, merkez ve şah kanadı piyonları siyahı denemek ve çiftleşmek için öne doğru fırlatılıyor, bu nedenle çapraz kontrollerden kaçınmak neredeyse her zaman yararlıdır. Şb1'in yararlı olmasının diğer bazı nedenleri şunlardır:

    • c2'yi savunmaya yardımcı olmak için c1'i kale için temizlemek
    • a2 piyonunu korumak
    • Oynamaya hazırlanmak c3 veya b3 c veya b dosyası boyunca bir saldırıyı köreltmek için ( c3 , OOO oynandı)
  2. Bekleyen Bir Hareket - Kb1 'in yararlı olduğunu zaten belirlediğimiz için, hareketin çok az dezavantajı olduğuna dikkat etmek de önemlidir. Yine de diğer hareketler pozisyonda o kadar iyi olmayabilir. Örneğin, Yugoslavya Ejderhanın Saldırısında, mevcut teoride beyaz 12 oynayacak. 12 yerine Kb1 . h4 çünkü beyaz, şah kanadı piyonlarını en iyi nasıl konuşlandıracağından henüz emin değil . Genellikle beyaz, saldırıyı hızlandırmak için g4 oynar ve h4 atar.

Şb1'den (bazen) yararlı bir bekleme hareketi olarak bahsettiği için +1.
#2
+5
xaisoft
2012-05-16 18:44:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Şb1 genellikle

  1. Korunmayan a2 piyonunu savunmak için oynanır (örneğin ... Qa5 'den)
  2. King'i tehlikeli c dosyasından çıkarın

Yukarıdaki tehditlerden hiçbiri gerçekleşmezse Kb1 gerekli değildir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...