Soru:
Satranç performansında doğuştan gelen sınırlar var mı?
blunders
2012-05-19 18:48:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

IQ'ya ve kasıtlı uygulama miktarına bağlılar mı ve öyleyse, bu, oyuncunun IQ'sunu biliyorsanız, öğrenmeye harcanan kasıtlı alıştırma süresini tahmin edebileceğiniz anlamına mı geliyor?

üç yanıtlar:
#1
+8
Tony Ennis
2012-05-20 01:24:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

'IQ', zekayı ölçmenin ünlü bir şekilde kusurlu bir yoludur.

Yüksek puan (NM ve üstü) zeka, yetenek ve sıkı çalışmanın bir işaretidir.

Yetenek denkleminde eksik. Bu nedenle, on yılda bir oynayan bazı insanlar normal kulüp oyuncularını paspaslayabilir.

[Satrançtaki oyuncu becerisinin dağılımının çan eğrisine uyduğunu] biliyor muydunuz? (Http://blog.chess.com/kurtgodden/elo-to-glicko-your-rating-explained)?
Sistem onu ​​çan eğrisi yapacak şekilde tasarlandığı için bunun bir çan eğrisi olduğunun farkında mısınız?
Evet, bilmediğim şey bunun ne anlama geldiğidir; yani verilerin ham yapısını nasıl anlayacağım hakkında hiçbir fikrim yok, ancak verilerin çan eğrisine uydurulmasının bir nedeni olduğunu varsayalım.
hata: bu eğri, belirli bir oyuncunun belirli bir andaki satranç becerisinin, gerçek becerisinin etrafındaki bir çan eğrisine dağıtıldığını söylüyor. Buradaki fikir, doğadaki diğer pek çok şey gibi, becerinizdeki tüm günlük değişimin çok sayıda küçük rastgele etkilerin toplamı olması ve çok sayıda küçük rastgele etkilerin toplamının bir çan eğrisi vermesidir. Tüm satranç oyuncuları arasındaki becerinin dağılımı bir çan eğrisine uyamaz - açıkça en alt 200 derecelendirme noktasında (kuralları zar zor bilenler) ilk 200 derecelendirme puanından çok daha fazla oyuncu var.
#2
+6
blunders
2012-05-20 06:16:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uzmanlıkta Kasıtlı Uygulamanın Rolü: Gerekli Ama Yeterli Değil

Fernand Gobet (Uzmanlık Araştırma Merkezi, Brunel Üniversitesi)

Kasıtlı Uygulama Çerçevesi

Etkili bir makalede Ericsson, Krampe ve Tesch-Romer (1993), uzmanlığın yalnızca kişinin kendi beceri. Bilinçli uygulama (DP), anında geri bildirim sağlayan hedefe yönelik ve tekrarlayan etkinliklerden oluşur. Bireysel olarak gerçekleştirilen bu faaliyetler, genellikle zahmetlidir ve eğlenceli değildir ve günde birkaç saatten fazla gerçekleştirilemez. Kalıtsal faktörler hariç tutulmaz, ancak bu faktörler motivasyon ve genel aktivite seviyeleri ile sınırlıdır ve bilişsel yetenekler açıkça dışlanır. DP çerçevesinin uzmanlık alanında önemli bir etkisi olmuştur ve sanat, spor, oyunlar ve profesyonel etkinlikler gibi alanlarda uygulamanın rolünü incelemek için çok sayıda çalışma yapılmıştır.

Satrançta Kasıtlı Uygulama Üzerine Yeni Veriler

Uzmanlık hakkında bildiklerimizin çoğu satrançtan gelir (Gobet ve diğerleri, 2004) ve bu nedenle iyi DP'nin uzmanlığın gelişiminden ne ölçüde sorumlu olduğunu incelemek için alan. Gobet ve Campitelli (2007), zayıf amatörlerden büyükustalara kadar 104 Arjantinli oyuncudan oluşan bir örneklemden veri topladı. DP, becerideki varyansın% 34'ünü oluştururken (oyuncuların ulusal derecelendirmesiyle ölçülür), birkaç sonucun DP çerçevesine uymadığını buldular. Ana seviyeye ulaşmak için gerekli ortalama DP miktarı önemli olsa da (11.053 saat), aynı zamanda önemli miktarda değişkenlik de vardı, en yavaş oyuncu (23.608 saat) en hızlı oyuncudan yaklaşık 8 kat daha uzun sürdü (3.016 saat). 25.000 saatten fazla DP'ye sahip bazı oyuncular asla ana seviyeye ulaşamadı. Bunlar sonuçlar Ericsson ve diğerlerinin (1993) DP'nin tekdüze faydalar sağladığı varsayımını ihlal etmektedir. Buna ek olarak, grup çalışması, bireysel pratikten daha iyi bir beceri öngörücüydü ve oyuncuların satranç oynamaya başlama yaşı, çalışma saatlerinin sayısı istatistiksel olarak kontrol edildikten sonra bile mevcut reytingle ciddi bir şekilde ilişkilendirildi.

Analiz Campitelli ve Gobet (baskıda) aynı örneklemden elde edilen boylamsal veriler, üç yıl boyunca ciddi bir şekilde satranç oynadıktan sonra, ustaların daha fazla alıştırma yapmamış olsalar da Uzmanlardan daha yüksek bir puan aldığını buldu. Uzmanların puanları, önemli miktarda DP'ye rağmen, bundan sonra pek bir iyileşme göstermedi. Bu çalışma ayrıca satrançta uygulamanın daha önce düşünüldüğünden daha karmaşık olduğuna ve DP literatüründe açıklanan türden tekrar eden ve geri bildirim açısından zengin etkinliklerle sınırlı olmadığına dair kanıtlar sunmuştur.

Diğer Satrançta Uzmanlığa Aracı Olan Etmenler

Uygulama tüm varyansı açıklamıyorsa, satranç uzmanlığının gelişiminde yer alan diğer faktörler nelerdir? Gobet ve Campitelli (2007) satranç oyuncularının el tercihlerinin genel nüfustan daha zayıf olduğunu gösterdi. İki çalışma da satranç becerisi ile zeka arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir (Bilalić ve diğerleri 2007a; Grabner, Stern & Neubauer, 2007) ve karmaşık bir veri modeline katkıda bulunmuştur (Didierjean & Gobet, baskıda). Kişilik farklılıkları da mevcuttur (Bilalić ve diğerleri, 2007b). Son olarak, Gobet ve Chassy (2008), kuzey yarımküredeki uzman satranç oyuncularının genel nüfusa göre daha sık kış sonu ve ilkbahar başında doğma eğiliminde olduklarını keşfettiler. Burada kısaca incelenen sonuçlar, uygulamanın Ericsson ve diğerleri tarafından tartışılandan daha çeşitli eğitim faaliyetlerini kapsadığını göstermektedir. (1993). Ayrıca bireysel değişkenliğin önemini vurgularlar ve diğer faktörlerin edinimde rol oynadığını gösterirler. uzmanlık. Uygulama, yüksek uzmanlık düzeylerine ulaşmak için gerekli, ancak yeterli bir koşuldur.


KAYNAK: Bilişsel Bilimler Topluluğu Dergi Arşivi

#3
+4
fzk
2013-01-09 19:52:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Muhtemelen 110-130 IQ civarında bir kesinti vardır, eğer bundan daha yüksek bir seviyeye sahipseniz, satranç performansınız üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olacaktır, ancak bundan daha azına sahipseniz, muhtemelen en yüksek seviyelere ulaşamayacaksınız. Bunun argümanı, Kasparov'un 135 IQ'su olduğu ve birçok üst düzey oyuncunun IQ'su 120 civarında olduğu, ancak 110'dan daha az IQ'ya sahip birinci sınıf bir oyuncu tanıyan var mı?Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...