Soru:
Ne zaman fedakarlık yapacağımı nasıl anlarım?
xaisoft
2012-05-24 20:10:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ne zaman ve ne zaman fedakarlık yapılmaması gerektiğini göz önünde bulundurulması gereken faktörler nelerdir? Örneğin, rakibinizin filini doğrudan sizin gözünüzün önüne koyduğu ve onu alıp almayacağınızdan emin olmadığınız bir oyunda hayal edin? Fillerinizin kötü olması faktörlerden birinin olacağını varsaymak güvenli midir, o zaman özellikle rakibin iyi bir fili varsa feda etmek iyi bir fikir olabilir mi?

"Rakibinizin adamlarını feda etmek her zaman daha iyidir." - Savielly Tartakower
Yardımcı olacağını umduğum bir noktayı öne çıkarırdım. Bu bağlamda "fedakarlık", materyali geri almanın net bir yolu olmadan isteyerek kaybetmek anlamına gelir. Öngörülebilir, ölçülebilir bir kazançla fedakarlık yapmak bir fedakarlık değildir.
Materyal kazanmak için bir fedakarlık hala bir fedakarlıktır. Soruda, xaisoft bir seviye değişimini tanımlıyor.
Fedakarlık yaparak kralın etrafındaki tüm tehditleri yok edin.
Altı yanıtlar:
#1
+12
ajax333221
2013-05-11 21:42:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fedakarlıkların aşağıdaki hedefleri vardır:

 1. kralı ifşa etmek: örneğin rakibiniz rok attıktan sonra, piyonu çapraz olarak şaha götürmek için fili feda etmek.
 2. kralın kaçışını kesti: bunu açıklaması zor, ancak temelde fedakarlıktan sonra, rakip tekrar ele geçirirse, şah artık bu kareyi işgal edemez. Orijinalde bir düşman taşı olsa ve onu ele geçirerek feda etmiş olsanız da bunun gerçekleşebileceğini unutmayın, ancak yeni parçanın farklı hareket kabiliyetine sahip olduğu (örneğin, genellikle bir şövalye) olduğu senaryoda, bu yeni parçanın bir kontrolden sonra gerçekleşemeyeceğini unutmayın.
 3. temposu kazanmak (veya rakibi kaybettirmek): bazen zamanında önemli hamleler yapmanıza veya rakip sahip olmadığı zamanı kaybeder. Bir örnek, iki oyuncu terfi etmek üzereyse, ancak şahın kendi piyonunu bloke etmesi veya terfi etmiş Kraliçe'nin saldıracağı bir kareye girmesi için bir taş feda etmenizdir (bu nedenle terfi ettiğinizde bir çek verirsiniz).
 4. merkezin (veya başka herhangi bir belirli alanın) kontrolünü ele geçirme: bu genellikle merkezden düşman piyonları ile yeniden ele geçirilmek üzere kanatlardan piyonların feda edilmesiyle olur.
 5. piyon yapısını zayıflatır: çok kapalı pozisyonlarda, bu tür fedakarlıklar neredeyse her zaman oynanır. Daha önce hiç yapmadığım ve genellikle onları bilgisayar analizi olmadan anlamadığım için örnekler veremem.
 6. Savunmacının kaldırılması (saptırma): bir taş sadece bir tanesi kaçınılmaz olarak durdurursa, genellikle malzeme kaybetseniz de onu indirmeye değer.
 7. bir parçayı istenmeyen karelere çekmek: kralı çatallara, vidalara vb. çekmek Başka bir örnek de, bir düşman filin sizin piyonlarınızın ilerlemesini engellemesi ve onun bu köşegenden çıkmasını sağlamak ölümcül olmasıdır.

Oyunlarımdan birinden bazı hızlı örnekler:

 [FEN ""] 1. e4 e5 2. Fc4 d6 3. Af3 h6 4. OO Nf6 5. Ac3 Be7 6. d4 exd4 7. Vxd4 OO 8. Fe3 Ac6 9. Vd3 Fg4 10. Fxh6 gxh6 11. e5 Axe5 12. Axe5 dxe5 13. Vg6 + Şh8 14. Vxh6 + Şg8 15. Ae4 Fe6 16. Kfe1 Fxc4 17. Axf6 + Fxf6 18. Ke3 Fg5 19. Kg3 f6 20. Vg6 + Ş8 21. Kh3 + 1-0 

(# 1) - 10.Bxh6 bu konumdan en iyi hamle olmayabilir, ancak kötü de değil, beyaz filin çok tehlikeli bir iğnesi var Kraliçe harika şeyler yapabilir. Ana fikir, düşman kralı ifşa etmektir.

(# 3 ve # 6) - 11.e5 Şövalye hareket etseydi, yapardım Fil üzerinden 6 numaraya ulaştı, ancak piyonu almadı ve almaya karar verdi, piyonu hangi yoldan alacağı umurumda değildi, benim 3 numaram elde edildi çünkü Kraliçe çaprazını serbest bırakmak istediğim tek şey.

(# 6) - 15.Ne4 Bu 15 satırıyla fili ele geçirme planıyla, filin savunucusunu kaldırmaya çalıştım. Ae4 Axe4 16.Vg6 +

(# 3) - 16.Kfe1 de ilginç, bazıları bunun bir doğrudan fedakarlık olsa da, kasıtlı olarak bir parçayı korumaz. Ana fikir, zaman kaybetmemek ve en kısa sürede kaleyi etkinleştirirken, ilk önce NxN'ye gitmeye karar verirse diğer taşı koruma şansına sahip olmaktır.

+1, şimdiye kadar * zamandan * (tempo) bahseden tek cevap olduğu için.
Ve 2-5 ve belki 6 yapıyorsanız, olası karşı fedakarlıkları veya kontrolleri hesaplamanız ve ayrıca hesaplanan tüm çizginin doğru olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde fedakarlık kötü sonuçlanabilir, özellikle bir kraliçe veya kale kesesi için ( bir turnuvada bir şövalye kontra kesesini çekle hesapladığımda başıma geldi)
#2
+9
Daniel
2012-05-24 20:13:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tarif ettiğiniz şey bir fedakarlık olmaz; bir takas olurdu - piskopos için piskopos Ve evet, filiniz kötüyse (veya genellikle zaman alıcı bir iş olmadan oyuna girme olasılığı düşükse), özellikle rakibinizin fili iyi konumdaysa, takas etmek iyi bir fikirdir.

fedakarlık konusunu ele alın - iyi oynanan bir Yunan hediye fedasında olduğu gibi, yalnızca bunu yaparak önemli bir konum avantajı elde ederseniz materyalleri feda etmelisiniz. Wikipedia'nın örneği buraya çok iyi uyuyor: 1.e4 e6 2.d4 d5 3.Ac3 Af6 4.e5 Afd7 5.Af3 Fb4 6.Bd3 OO :

Şimdi Beyaz fedakarlığı oynuyor: 7.Bxh7 +! Fil'i aldıktan sonra ( 7 ... Şxh7 ) Siyah iki puan önde, ancak ciddi bir şekilde açıkta. Beyaz, 8.Ag5 + ile bu avantajdan yararlanarak 8 ... Şh8 9.Vh5 + Şg8 10.Vh7 # ile tehdit ediyor, ki bu siyahın vezirini kaybetmeden kaçınması mümkün değil.

Fedakarlık konusuyla ilgili başka bir hızlı okuma için, sadece birkaç ay önce bir amatör tarafından yazılmış Kurban Sanatı 'nı önerebilirim. Bol örneklerle birlikte, fedakarlıkların ana noktalarından geçiyor. Ayrıca, her yerde bulunan Wikipedia kaçırılmaması gereken bir şeydir.

Doğal olarak, iyi satranç okuması paraya mal olur, bu nedenle iyi, sağlam, kendi talimatınızla biraz ders istiyorsanız, konuyla ilgili bazı kitaplar satın almayı düşünebilirsiniz.

Ah, her zaman bunun eşit bir fedakarlık olduğunu düşünmüşümdür, sanırım yeni bir şey öğrendim, yani fedakarlık malzeme kaybettiğiniz yer mi?
Evet, terimin anlamı bu.
O makaleyi yazan amatör aynı isimli bir kitap hakkında yazıyordu.
#3
+5
Tom Au
2012-05-27 00:37:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Fedakarlık" için iyi bir zaman, parçanızın nominal değeri daha büyük olsa bile, aldığınız parçanın gerçek değerinin vazgeçtiğiniz parçanın değerinden daha değerli olduğu zamandır.

Örnekler: 1) Siz (Beyaz) açık bir f hattında bir kaleniz var ve rakibinizin f6'da bir atı var. RxN oynarsınız, Siyah piyonunu g7'de yeniden alır: ... gxf6 . İki şey oldu. Siyah şah kanadında büyük bir savunma taşı kaybetti ve g hattında piyon korumasını kaybetti. "Takası kaybetmiş" olsanız bile, kazandığınız şey bir kaleye değer. 2) Başka bir senaryoda, Nf5 'i g6'daki piyondan ... gxf5 koaksisine taşıyabilirsiniz. Artık düşman kralı korumayan değerli bir piyon için bir atı takas ederek yeniden ele geçirirsiniz.

Genel olarak, kuvvetin üstün olduğu bir bölgede, genellikle şah kanadında fedakarlık yaparsınız. Bire dört veya beşe ikiye dört taşınız varsa, parçalarınız daha büyük itibari değere sahip olsa bile (bazen küçük bir taş için bir kale veya kraliçe) bile bir veya ikiye iki parça feda edersiniz. Sonra kalan parçalarınız düşman kralı ezer.

#4
+2
BigDoggProblem
2016-07-02 23:56:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Malzeme", satrançtaki avantaj türlerinden yalnızca biridir. Bununla birlikte, çoğu insan için anlaması en kolay olanıdır.

Diğer avantaj türleri: yer, parça etkinliği, kralın güvenliği.

İyi fedakarlıkları nasıl fark edeceğinizi öğrenirsiniz. satrançtaki diğer avantaj biçimlerinin daha fazla farkında. Fedakarlık, başka bir alanda avantaj elde etmek için yalnızca materyal puanına bir darbe vurmaktır.

Bu kelimeler örnekler olmadan kolayca unutulacaktır. En iyi örnekler klasik oyunlardır. [Modern oyuncuların oyunları o kadar iyi değildir çünkü savunma teknikleri o kadar iyidir ki fedakarlık nadiren onlara karşı olur.]

İnsanların size bu konuyu öğretmesini beklemeyin - bir google ile öğrenmeye başlayın arama veya iki. İşte satrançta büyük fedakarlıklar hakkında bir tane.

https://www.google.com/search?q=great+sacrifices+in+chess&ie=utf-8&oe=utf-8

Oradaki pek çok oyunu gözden geçirin ve onlardan bir şeyler öğrenin. Feda edilen malzeme için telafi edici avantajlar elde edebileceğinize dair bir fikir edinebilecek misiniz bir bakın.

#5
  0
user1583209
2017-02-06 17:45:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Diğer yanıtlarda sunulan örneklerin çoğu, taktiklerle ilgili fedakarlıklarla ilgilidir, yani açık bir amaç için materyalden vazgeçersiniz; düşman kralla çiftleşmek veya malzemeyi (ve daha fazlasını) yakında geri kazanmak için. Bunlar kesinlikle geçerli fedakarlıklar olsa da, yüksek seviyeli satrançta o kadar sık ​​olmaz çünkü herkes onlara izin vermemek için elinden geleni yapıyor.

Bu seviyelerde çok daha yaygın olan, verdiğiniz konumsal fedakarlıklardır. Uzun vadeli bir konum avantajı elde etmek veya hatta sadece konumu dengesizleştirmek için malzemeyi yukarı kaldırın. En yaygın olanı piyon ve takas (bir fil veya at için bir kale verirsiniz) fedakarlıklardır.

Takas fedaları genellikle kalelerin o kadar güçlü olmadığı ve genellikle ele geçirilen at / filin çok değerli bir parça olduğu (savunma veya saldırı için) oldukça kapalı konumlarda gerçekleşir.

Piyon fedaları genellikle rakibin piyon yapısını veya taşların koordinasyonunu bozmak için yapılır.

Örnek olarak, Caruana'nın yaptığı bu çok güzel konumsal vezir fedası. 21. hamle etrafındaki konuma bakın. Siyah, açık renkli karelerde tamamen baskındır. Siyahın nasıl kaybedeceği belli olmasa da oldukça umutsuz bir konumdur.

 [Etkinlik "London Chess Classic"] [Site "London ENG"] [Tarih "2016.12.15"] [ EventDate "2016.12.09"] [Round "6.3"] [Sonuç "1-0"] [Beyaz "Fabiano Caruana"] [Siyah "Hikaru Nakamura"] [ECO "B96"] [WhiteElo "2823"] [BlackElo " 2779 "] [PlyCount" 63 "] [FEN" "] 1. e4 c5 2. Af3 d6 3. d4 cxd4 4. Axd4 Af6 5. Ac3 a6 6. Fg5 e67. f4 h6 8. Fh4 Vb6 9. a3 Fe7 10. Ff2 Vc7 11. Vf3 Abd712. O-O-O b5 13. g4 g5 14. h4 gxf4 15. Fe2 b4 16. axb4 Ae517. Vxf4 Nexg4 18. Fxg4 e5 19. Vxf6 Fxf6 20. Ad5 Vd8 21. Af5Rb8 22. Axf6 + Vxf6 23. Kxd6 Fe6 24. Kd1 O-O 25. h5 Vg5 + 26. Fe3 Vf6 27. Axh6 + Şh8 28. Ff5 Ve7 29. b5 Vec8 30. Axf7 + Kxf7 31. Kxe6 Vxb5 32. Kh6 + 1-0 
#6
-1
156
2017-02-06 11:51:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ölçülebilir kazanç bir fedakarlık değildir.

Fiziksel bir yüzdesi var ve bundan önce tereddüt etmeyin, hangi kapasite zaten kazanç için biriktirildi ....Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...