Soru:
Satranç veya açılışlar çalışmadan nasıl çok iyi bir satranç oyuncusu olunur?
xaisoft
2012-05-11 23:47:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Capablanca'nın açılışlarla uğraşmayı hiç sevmediğini, asla satranç çalışmadığını veya kitap okumadığını duydum. Tüm bunlara rağmen dünya şampiyonu oldu. Bu, kuralın bir istisnası mı? Oyuncular çok güçlüyse ve ders çalışmak zorunluyken bugün zamanlar değişti mi?

bir akıllı telefon ile hile yapmak.
Dört yanıtlar:
#1
+13
Tom Au
2012-05-12 02:37:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Capablanca "satranç veya açılışlar çalışmayı" sevmiyordu, resmi satranç okumayı sevmediği anlamına geliyordu (zamanında anlaşıldığı gibi).

Öte yandan, daha çok çalıştı ve satranç ilkelerini, özellikle orta ve son oyunla ilgili oldukları için daha iyi kavradı. Bu konudaki en iyi açıklaması "Satrancın Temelleri" idi.

"Kitap" hareketlerinden ziyade ilkelere odaklandığı için, dünyada yeni bir çizgiyle şaşırtması en zor kişiydi. Marshall'ın özellikle onun için ayırdığı Marshall Saldırısını geri püskürttü.

Günümüzde kitap bilgisi giderek artıyor, bu yüzden bir kısmını öğrenmek faydalı oluyor. Diğer bir neden de, pek çok oyuncunun Capablanca'nın sahip olduğu oyunu içgüdüsel olarak kavramış olmaması.

#2
+6
tbrook
2012-11-23 00:43:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Capablanca değilseniz ve her şeyi kendiniz için çözemediğiniz sürece okumak yardımcı olur, çoğu GM bile yapamaz. Her ikisini de yapmanızı öneririm ama aşırıya kaçmanıza gerek yok. Sadece zayıf yönlerinize odaklanın ve iyileştirmeniz için gerekli olanı okuyun / bulun. Bol şans :)

#3
+1
CConero
2015-07-16 19:43:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kişi, uzaysal ilişkiler ve örüntü tanıma gibi satranca özgü beceriler için doğal bir yeteneğe sahip olabilir, ancak satrancın en kolay çalışma yoluyla elde edilen bazı temel ilkelerini bilmeden, birinin nasıl gerçekten gerçekten olabileceğini görmek zordur. harika. Capablanca'nın özellikle sonlarda çok doğal bir yetenek olduğu varsayılıyordu, ancak o bile başarılı bir şekilde rekabet etmeye devam edebilmek için satrancın üst kademelerine ulaştığında açılışları incelemeyi gerekli buldu. Reshevsky gibi diğer doğal yetenekler de aynısını doğru buldu.

#4
-4
women
2012-11-23 19:27:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

O günlerde, insanlar silikon varlıklar düzeyinde taktikler ve hazırlıklarla ilgilenmek zorunda değiller, sadece diğerinden daha iyi oynamaları gerekiyor. Capablanca bugün hala hayatta olsaydı, seçkin oyuncuların çoğu tarafından ezilirdi çünkü genel ilkeler, özellikle bilgisayardan gelseler, taktiksel çürütmelere karşı koymaz.

Genel müdürler veya başka bir deyişle strateji, taktiksel fırsatlar doğurur. Aynı prensipleri bilgisayar terimleriyle ölçmek zordur ve bilgisayarların en büyük zayıflığıdır. Capablanca'nın bu prensipleri kavrayışı, taktik yeteneği ile birleştiğinde, onu bugün bile güçlü bir oyuncu ve bilgisayarlara karşı neredeyse herkes kadar güçlü yapardı.
@women Capablance seviyesindeki bir oyuncu hakkında yorum yapmadan önce, "en seçkin oyuncu tarafından ezilirdi" diye bir yorum yapmadan önce, onun bir oyununu bile gördünüz mü, eğer olsaydınız, belki de asla bu şekilde yorum yapmazdınız.
Capablanca'nın doğal yeteneğinin, 1950'den sonra amatörlerin herhangi bir GM'ye karşı oynadığı oyun gibi görüneceğine katılıyorum. Capablanca'nın, Corzo-Capablanca 1902 maçını veren satranç açılışları üzerinde çalıştığı söylendi. Corzo, King's Gambit'i oynadı ve Capablanca, Corzo'nun bir sonraki oynayacağı zaman için çürütmeyi araştırdı. aynı hata.
@Edward Goodson Genel müdürleri, varsa pozisyonel olarak kabul edilir. Strateji, takip etmeye çalıştığınız plandır.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...