Soru:
Açılışlarla ilgili istatistikleri nasıl elde ederim?
blunders
2012-05-12 11:13:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Belirli bir açılışın bir oyunda kullanılma olasılığı ve belirli bir zaman aralığında, örneğin önceki yıla göre kullanımının yüzde kaç oranında arttığına veya azaldığına ilişkin istatistikleri arıyorum. Bunu nasıl yaparım?

üç yanıtlar:
#1
+4
Bort
2012-05-12 18:02:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Herhangi bir satranç veritabanı (örneğin, çevrimiçi satrançbase) size belirli bir pozisyonda bir hamlenin ne sıklıkla oynandığına dair genel istatistikler verebilir ve bunu bir açılışın ne kadar popüler olduğuna dair fikir edinmek için kullanabilirsiniz dır-dir. Bir açılışın zaman içindeki popülerliğini ve diğer daha karmaşık ölçümleri görmek için, size zaman içindeki sıklık grafikleri, pozisyondaki en iyi oyuncu oyunları ve benzerlerini veren 'Açılış Raporu' gibi seçeneklere sahip ChessBase gibi ticari bir ürün kullanabilirsiniz. .

+1 @Bort: Teşekkürler, satranç tabanının siteyi görüntülemek için Microsoft Silverlight'a ihtiyaç duyduğuna dair bir uyarı; Şahsen ben tek bir siteyi görüntülemek için dot-net kurmayacağım, ancak diğerlerinin chessbase'i harika bir kaynak bulacağını tahmin ediyorum.
Bu yararlı yanıta, Scid'in (ücretsiz bir satranç veritabanı seçeneği) Bort'un yukarıda tanımladığı türden açılış raporlarını da ürettiğini eklemek istiyorum.
#2
+4
xaisoft
2012-05-13 23:49:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chessgames.com, açılış hamlelerine ilişkin istatistikleri görüntülemek ve oyunları genel olarak analiz etmek için mükemmel bir web sitesidir.

#3
+2
Arlen
2012-10-20 23:11:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

New In Chess Yearbooks'taki eski anketler, anket yapılan açılış için bunu içeriyordu, ancak son yıllarda bunu düşürdüler. Elsvier'in bazı eski kitapları, her hareketin kazanılan / kaybedilen istatistiklerinin yanı sıra sıklığı yazdırarak eski ve uzun süredir basılmayan Mavi Grafikler Kitabı geleneğini sürdürüyordu.

Eğer razı olursanız, son yıllarda, Mark Crowther'in fantastik This Week In Chess serisi faydalı olacaktır. Her hafta, o hafta uluslararası satrançta oynanan bir oyun paketini indirmek için yayınlıyor. Bunları indirin, SCID'ye yükleyin ve ekstra parasız bir yatırım için yola çıkın.

Bundan daha eski oyunlar için, maliyeti ücretsiz tutmak istiyorsanız, Pittsburgh Üniversitesi Arşivlerini deneyin. Çok sayıda oyunları var, sadece üzerlerinde çok az QA çalışması yapıldığını veya hiç yapılmadığını unutmayın; bu nedenle, kurgusal oyunların yanı sıra çok sayıda yinelenen oyun da olacaktır.

Her ikisi için de daha iyi KG çalışması yapılmıştır. olağan şüpheli (Chessbase) ve 100 ABD dolarının altında 5 milyondan fazla oyun getirebileceğiniz Satranç Asistanı için, ancak düzenleme için ödeme yapmanız gerekecek. O zaman bile, bu oyun koleksiyonları mükemmel değil, sadece daha iyi. Ticari veri tabanlarıyla açılış ağacında yürüyebilir ve hamlelerin popülerliğini görebilirsiniz.

Sizi uyarmak isterim, ancak hareketlerin popülerliği iyi hamleler sağlamaz. Belirli bir pozisyon 30 kez meydana gelirse, bir taraf çok büyük bir avantaj keşfeder, avantajlı hamle yalnızca birkaç kez oynanırken, zayıf hamleler bir düzine veya daha fazla kez oynanmış olabilir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...