Soru:
Yüksek puan alan bir GM, GM olmaya devam etmeyen düşük puanlı bir rakibe kaybetti mi?
xaisoft
2012-06-04 21:23:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yüksek reytingli bir GM, daha sonra GM olmaya devam etmeyen düşük puanlı bir rakibe kaybetti mi?

Ayrıca, şu anda hiç düşük puana kaybeden bir GM oldu mu? tutarlı bir temelde rakipler mi var?

Bunun biraz fazla öznel olduğunu düşünüyorum, çünkü bir satranç oyuncusunun "başarısız" olup olmadığı tamamen bir fikir meselesi.
@EdDean - Kabul ettiğimden emin değilim. NFL'nin üniversite seviyesinden profesyonele geçmek için bir taslağı olduğundan ve satrancın tam bir eşdeğeri olmadığından, örnek en iyisi olmayabilir. Yine de satrançta reytingler vardır ve yüksek puan alan bir GM'nin, daha sonra harika bir oyuncu olmayan düşük puanlı bir rakibe bir oyunu kaybedip kaybetmediğini görmek ilginç olacaktır. Belki Ryan Leaf örneği kaldırılabilir ve sorunun kendisine daha fazla detay verilebilir.
@JustinC: Sanırım demek istediğim, örneğin verdiğiniz örnek senaryoda, o oyuncuya "büst" demek için bir neden göremiyorum. Belki sen ve diğerleri olur, diğerleri benimle aynı fikirde olur. Ama hepimiz fikir veriyor oluruz ve bu benim soruyla ilgili sorunum. Eğer xaisoft bu kadar spesifik bir soru sormak isterse - "Yüksek reytingli bir GM, daha sonra GM olmaya devam etmeyen düşük puanlı bir rakibe kaybetti mi?" - Kesin bir cevabı olacağından, bu soruyla bir sorunum olmazdı. (Ve oyuncunun büst mü yoksa şanslı bir gün mü geçirdiğini kararlaştırmak zorunda kalmazdık.)
kabul edildi, bu nedenle @xaisoft soruyu daha spesifik olacak şekilde güncellemek isterse, kalması gerekir.
Ed'in görüşünü görüyorum, soruyu düzelteceğim.
Madde bağımlılığı sorunları olan birkaç GM, etki altında oynamaya çalışırken büyük üzüntülerin kurbanı oldu. Her bir votkanın ELO 150'ye mal olduğunu tahmin ediyorum, ancak ikinci olarak düşündüğümde muhtemelen doğrusal değil.
üç yanıtlar:
#1
+6
Tom Au
2012-06-05 03:22:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Meksikalı GM Carlos Torres'e karşı bir amatör E.Z. tarafından kazandığı iddia edilen ünlü bir maç vardı. Satranç dünyasında daha fazla ün kazanamayan Adams

http://chicagochess.blogspot.com/2009/11/ez-adams-carlos-torre-new-orleans -1920.html

Ama bu oyun "şüpheli" çünkü Adams Torres'in mali destekçisiydi. Yani oyunun Torres tarafından "atıldığına", hatta uydurduğuna dair bir şüphe var.

#2
+4
Cecil De Vere
2017-03-19 16:09:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Reshevsky'nin "Büyük Satranç Upsets" adlı bir kitabı var, ancak ne yazık ki oyunların çoğu hiç üzülmüyor, ancak bir ünlü oyuncunun diğerine karşı olduğu gibi. Reshevsky'nin kendisi, ilk büyük turnuvasında, ergenlik öncesi olmasına rağmen Janowski'yi yendi. Turnuva öncesinde Janowski, organizatörlere çocukların oynamasına izin vererek etkinliğin ciddiyetini bozduklarından acı bir şekilde şikayet etti. Reshevsky kazandıktan sonra zıplamaya başladığını bildirdi, "Bir büyük ustayı yendim! Bir büyük ustayı yendim!".

Daha dikkate değer bazı üzüntüler:

1905'te Frank Dünya Şampiyonası adayı Marshall, Scheveningen Masters Turnuvasında bilinmeyen Hollandalı oyuncu Dirk Bleijkmanns'a yenildi.

Joel Fridlizius, 1912'de Nordic Masters Turnuvasında hem Alekhine hem de Spielmann'ı yenerek.

1914'teki büyük St. Petersburg Turnuvasında kazanan Alexander Alekhine, Alman hafif Bernhard Gregory'ye kaybetti.

1923 Scheveningen Maç Turnuvası'nda Spielmann, az bilinen Hollandalı usta George Fontein'e yenildi.

Merano'daki 1924 Masters Turnuvasında Rubinstein, bilinmeyen oyuncu Gyula Patay'a yenildi.

Max Euwe, 1930 Hastings Turnuvasında Vera Menchik'e yenilerek "Menchik Club" üyesi oldu. .

Kübalı usta Guillermo Estevez Morales, Tal takası bozduktan sonra Mikhail Tal'ı yendi.

Hırvat usta Josip Ruka vina, Korchnoi'yi 1973 Interzonal'da yendi.

Bilinmeyen Ekvadorlu oyuncu César Muñoz, 1960 Leipzig Olimpiyatı'nda Bobby Fischer'ı yendi.

Bernardo Wexler, 1960 Buenos Aires turnuvasında Fischer'ı yendi.

Robert Burger adlı bilinmeyen bir oyuncu, Fischer kraliçenin şaşırtıcı bir tuzağına düştükten sonra 12 hamlede Bobby Fischer'ı yendi.

İsrailli Alexander Huzman, 2003 Avrupa Kulüpler Kupası'nda Kasparov'u yendi. Kasparov, bir eş tehdidini kaçırdığı için iki piyonda hata yaptıktan sonra 24 hamle.

#3
+1
pulsar512b
2020-04-13 07:37:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Önemsiz bir örnek, milyonlarca örnekten herhangi birini bulabileceğiniz simüllerde olabilir.

Oldukça az sayıda kişinin bulunduğu bir başka durum da yıldırım / mermi oyunlarında olabilir. Aslında, bir zamanlar tanıdığım biri Gawain Jones'u (şu anda dünyada 74. sırada olan son derece güçlü bir oyuncu) kurşunla ( 1. oyun ve oyun 2) iki kez yendi. Kuşkusuz, tam olarak düşük puanlı değil, ama kesinlikle sizin de tarif ettiğiniz gibi durumlar vardır.

Muhtemelen, bu iki kategoriye giren yüzlerce veya on binlerce vaka vardır.

Chess.com'un The Greatest Chess Upsets, Part 1 makalesi de oldukça yüksek puan alan oyuncular olmalarına rağmen bu üzüntülerin bir kısmını listeliyor.

Quora sorusu Bir satranç büyük ustası bir amatör karşısında kaybetti mi? bir dizi örnek verir, ancak bunların çoğunun zaman oranları veya simülasyon gibi özel durumları olduğunu belirtmek gerekir .

James Mortimer çok iyi olmamasına rağmen zamanının birçok harika oyuncusunu yendi. Ancak, o sırada gerçek bir derecelendirme olmadığı için hesabını sayıp saymayacağı belli değil.

TLDR: Evet, ancak çoğu zaman oranları veya eşzamanlı sergiler gibi özel koşullar altında.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...