Soru:
SSCB ile SSCB sonrası arasında satranç nasıl görülüyor?
xaisoft
2012-07-04 00:46:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aşağıdaki Mark Taimanov ile ilgili wikipedia makalesini okuyordum ve çok şok oldum (sanırım Sovyetlerin satrancı nasıl bu kadar ciddiye aldığını bilmiyordum) Taimanov, Fischer 6- 0, Sovyet Hükümeti utandı ve bir Amerikalıya karşı çok kötü bir maç kaybedebileceğini "düşünülemez" buldu, bu yüzden maaşını elinden aldılar ve denizaşırı seyahat etmesine izin vermediler. Daha sonra, cezanın nedeninin Aleksandr Solzhenitsyn'in bir kitabını ülkeye getirmesi olduğunu söyleyerek "affettiler", ancak makaleden, sanırım pek çok kişi Fischer'in Bent Larsen'i 6-0 yenmesinin muhtemelen Sovyet ile daha fazla ilgisi olduğunu düşünüyor. hükümet Taimanov'u "affeden". Özetle, bu tür şeyler sadece SSCB'nin bir parçası olan ülkelerde değil, dünyanın başka yerlerinde de hala oluyor mu? Bunu yanıtlamak zor olabilir, çünkü sanırım böyle olsaydı çok gizli kalacak mıydı?

Alıntı yaptığınız kısım, Taimanov hakkındaki makalenin yaklaşık yarısı. Elbette zirvede ilk 10'da yer alan Taimanov bundan daha iyisini hak ediyor.
"6 dünya şampiyonunu yendi ..."
@Akavall - Bunun "Taimanov" ile ilgisi yok. Bunun satranç oyuncularının Sovyet muamelesiyle ilgisi var. Herhangi biri olabilirdi.
@xaisoft, Wikipedia makalesi ile ilgili bir gözlem yapıyordum. Bir konuya aşırı derecede odaklanmış gibiydi.
@Akavall - Tamam anladım, sorum değil, wikipedia makalesinin kendisi :)
@xaisoft Spassky'nin Fischer'e kaybettiğinde de istenmeyen kişi haline geldiğini duydum. 1976'da Fransa'ya taşınmasının bir nedeni bu.
Bir cevap:
#1
+7
Tony Ennis
2012-07-04 07:44:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Otoriter hükümetler, belirledikleri standartlara uymayan temsilcilerini cezalandıracak.

Irak - Saddam daha sonra Uday'ı Irak Olimpiyat komitesi ve futbol federasyonunun başına atadı ve ... kazanamayan işkence sporcular.

Çin - Parti çizgisini çeken ve Marksist değerleri destekleyen oyuncular ödüllendirildi. Cezalandırılmayanlar.

Unutmayın, bu standartlar her zaman makul veya ulaşılabilir değildir.

ABD, Fischer'e daha iyi davranmadı.
Referanslar lütfen?
http://en.wikipedia.org/wiki/Bobby_Fischer
Ben hepsini okumuyorum. İfadenizi hangi kısım destekliyor?
özellikle "Japonya'da gözaltı" bölümü
ABD yasalarını ihlal etti ve başkalarına davranılacağı gibi muamele gördü. Sanırım bunun suç işlemeyen Iraklı sporculara nasıl bir şey olduğunu anlamıyorum.
Yugoslavya'da satranç oynamak, kesinlikle onu bombalamaktan daha büyük bir suç.
Belki ABD hükümeti, Bobby Fischer'e sert davrandı, ama büyük bir küçümseme göstermişti. Her halükarda, anlaşmazlık Taimanov için olduğu gibi sporla ilgili bir sonuç değildi ve daha az bilinen bazı diğer vakalar sovyet zamanlarında meydana geldi.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...