Soru:
Bir açılışı öğrenmek için ne kadar zaman harcanmalı?
xaisoft
2012-05-14 23:39:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Açılışa bağlı olarak bunun sübjektif bir soru olabileceğini biliyorum, ancak genel olarak, aynı anda birkaç açılışta vakit geçirmeli mi, yoksa bir süre tek bir açılışa konsantre olup her fırsatta onu oynamalı mı? Genel olarak, varyasyonlar da dahil olmak üzere bir açılış için ne kadar zaman harcanmalıdır?

Dört yanıtlar:
#1
+7
James Tomasino
2012-05-16 00:59:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun çok öznel bir soru olduğu konusunda haklısınız. Başlamak için çok sınırlı bir dizi açılış seçmeyi öneren birkaç kitap okudum (üzgünüm, iyi referanslar düşünemiyorum). Uygun olsun veya olmasın, oynadığınız her durumda bunu kapsamlı bir şekilde kullanın. Çeşitli durumlarda saldırıp savunurken, konumun yararlarını sadece onlar hakkında okumaktan daha derinlemesine öğrenmeye başlayacaksınız.

Buna ne kadar bağlı kalacağıma gelince, en iyi önerim (ve bu gerçekten özneldir) siz şaşırmayı bırakana kadar açılışta kalmanızdır. "Her şeyi gördüğünüzü" hissettiğinizde, dallanmaya hazırsınızdır.

Diğer açıklıklara yayılmaya başladığınızda, girişlerden geçiş yapılabilecek açıklıkları kullanmayı daha kolay bulabilirsiniz. zaten bildiğiniz açıklıklar. Benzerlikler, daha hızlı uyum sağlamanıza yardımcı olacak ve genel olarak size daha fazla esneklik sağlayacaktır.

#2
+6
Andrew Latham
2012-05-16 08:32:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Planım genellikle aşağıdaki gibidir:

  1. Açılışla ilgili bir giriş kitabı okuyun. Genellikle hoşuma gitmiyorsa, burada bunu çözerim ve eğer beğenirsem, o zaman en temel fikirler veya planlar hakkında iyi bir fikrim olur. "Başlamak" serisi bunun için iyidir.

  2. Tüm hamleleri ChessBase'e koyun ve bir açılış kütüphaneleri veritabanına kaydedin.

  3. Açılışı ICC'de sürekli oynayın. Genelde bunu yapmak için yaklaşık bir hafta harcıyorum, açılışla birlikte yaklaşık 100 oyun almaya çalışıyorum. Her oyundan sonra, kazansam bile açılış / oyun ortası planının nerede yanlış gittiğini görmek için Houdini ile analiz edin.

  4. Sorunlu alanları veya varyasyonları belirleyin ve bunları yamalayın.

  5. Bu noktaya kadar açılış konusunda kendime güveniyorsam, bu genellikle yeterlidir ve daha iyi hale gelmek ve ezberlemek için internette oynamaya devam edeceğim. Özellikle popüler veya sorunlu görünen bir varyasyon varsa, o zaman GM oyunlarına veya analizlerine bakacağım, bazı arkadaşlarla birlikte inceleyeceğim ve yaratıcı fikirler bulmak için Houdini'yi kullanacağım. İnsanları uzaklaştırma ihtimali en yüksek olan fikirleri genellikle gözlemlediğim oyun tarzlarına göre seçerim, en iyi değerlere sahip fikirlere değil. Hatta bazen olumlu değerlendirmeler varken gönüllü olarak olumsuz değerlendirmelere de giriyorum.

  6. Hala kendime güvenmiyorsam, takılmaya değip değmeyeceğini anlamaya çalışırım. Buna hiç değmemiştim.

Sonunda, repertuarımda altı aydan uzun süre kalırsa, açılışta daha fazla kitap satın alacağım. bazı monografiler ve ChessPublishing PDF'leri (varsa) ile birlikte daha gelişmiş, bu yüzden sadece yeni fikirlerle tamamlayamıyorum (böylece aynı rakibi birden çok kez oynarsam birden fazla seçeneğim olabilir), aynı zamanda insanların ne olduğuna dair bir fikrim var diğer taraf için tavsiye ediyorum. Dahası, açılışta "uzman" olmanın, bu konuda çok sayıda literatür okumuş olmanın tatmini güzel.

Bu muhtemelen abartılıdır, ancak bu her zaman benim satranç çalışma tarzımdı.

#3
+2
blunders
2012-05-14 23:56:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Açılışı daha büyük veya eşit beceriye sahip bir oyuncuyla kullanarak bir oyun kazanana kadar pratik yapmak, açılışta anlamlı bir ustalık kazandığınız anlamına gelir, ancak dediğiniz gibi tam ustalığı tanımlamak büyük olasılıkla öznel olacaktır .

#4
+2
therach3
2013-04-07 23:17:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Her iki açıklığı da içten dışa bilene kadar en az yarım yıl boyunca 1 veya 2 açıklıkta gönülden çalışmanız ve ardından başka bir 2'ye geçmeniz gerekir. Bu gerçekten "balık tutmak" kadar iyi olmanın en mantıklı yolu bir açılış kitabı aracılığıyla ve birçok açılışta kabaca nasıl oynanacağını öğrenmek size hiç de adalet sağlamaz. Bu arada taktikler ve oyunsonları, sağlam bir açılış yapısının yanı sıra hem yaratıcılığınızı hem de mekansal farkındalığınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bol şans!Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...